13. ÖDEMİŞ SÜS BİTKİLERİ VE FİDANCILIK SERGİSİ

Bölgedeki Süs Bitkileri ve Fidan Üreticileri buluşma noktası olan 13. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi bugün açıldı.

13. ÖDEMİŞ SÜS BİTKİLERİ VE FİDANCILIK SERGİSİ

Açılışa Ödemiş Süs Bitkileri Birliği Başkanı ( Süsbir ) Muammer ARDICAK, Ödemiş Belediye Başkanı A. Mahmut BADEM, Ödemiş Kaymakamı Celil ATEŞOĞLU, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza DAĞ, Ödemiş Ak Parti İlçe Başkanı Halil DEMİR ve İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk KACIR katılmıştır.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Sayın Faruk KACIR açılış konuşmasında;

" Değerli sektör temsilcileri ve katılımcılar Peyzaj Sektörünün iç içe olduğu en önemli sektör süs bitkileri sektörüdür. Sektörde yerli ve milli üretimi destekliyoruz. Peyzaj uygulamaları için ana materyaller süs bitkileri sektörü tarafından karşılanmaktadır. Dünyada süs bitkileri sektöründe 20 milyar dolarlık bir ticaret hacminden söz edilmektedir.

Türkiyede Süs Bitkileri sektörü rakip ülkelere göre oldukça yeni bir sektör. Biz yerli üretimin gelişmesi konusunda her türlü desteği sağlıyoruz. Türkiye ekolojisi ve doğal varlıkları, uygun iklim koşulları, pazar ülkelere yakınlığı ve ucuz işgücü gibi önemli avantajlara sahip. 

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak "Süs Bitkileri Araştırma Merkezi" kurarak bu alanda bilimsel çalışmalar yapıyoruz. Üniversiteler ile işbirliği halinde sektörün gelişmesine yönelik AR-GE projeleri hazırlıyoruz. Bu alanda nitelikli bitkilerin üretimi ve temini peyzaj alanlarındaki başarılı uygulamaların da alt yapısını oluşturmaktadır.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak en kaliteli gül türlerinin peyzaj alanlarında kullanımını sağlamak amacıyla "Yerli ve Milli Gül Üretimi" projesini hayata geçirdik.  Yeni Gül Çeşitleri Geliştirme" projesi ile ülkemizde süs bitkileri sektörünün dışa bağımlılığının aşılmasına yönelik; İç ve dış piyasada rekabet edilebilecek, Ülkemiz için önemli bir ihracat kalemi oluşturacak, "Yerli ve Milli Gül Çeşitlerinin" geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ bünyesinde ihtisas eğitimlerini başlattık. Bu eğitimlere İstanbuldan 16 ilçe belediyesi park bahçeler yetkilileri katılıyor. Bu sayede sektörde kalite standartlarını geliştiriyoruz. 

Nitelikli bitki temini için yerli üreticilerimizle alım garantili üretim sözleşmeleri yapıyoruz. Süs bitkileri sektöründe ürünleri kendi üreticimize ürettirerek bu alandaki istihdamı geliştiriyoruz. Süs bitkileri sektöründe yeni yatırımlar ile sektörün gelişmesi ilerlemesi bizi son derece memnun etmektedir.

Türkiyedeki süs bitkileri sektörü gelişmekte olan bir sektör. Biz de İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ olarak bu gelişimi arttırmak için her zaman yerli üreticinin yanındayız." Dedi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Millet Vekili Sayın Hamza DAĞ standımızı ziyaret etti ve Genel Müdürümüz Faruk KACIRdan calışmalar hakkında bilgi aldı.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler