ÖDEMİŞ SERGİSİ SONA ERDİ

13. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi sona erdi. Ödemiş SÜSBİR tarafından organize edilen ve ‘üretici ile tüketicinin buluşma noktası’ sloganı ile 13 yıldır devam eden Ödemiş Sergisi yine büyük ilgi gördü.

ÖDEMİŞ SERGİSİ SONA ERDİ

Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Birliği (SÜS-BİR) tarafından organize edilen 13. Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi sona erdi. 26 Ekim tarihinde resmi açılışı gerçekleştirilen Ödemiş Sergisi 4 gün boyunca devam etti. Ödemiş Belediyesi Fuar Alanında gerçekleşen Ödemiş Sergisi’nin açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, AK Parti Ödemiş İlçe Başkanı Halil Demir, SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar, Ödemiş SÜSBİR Başkanı Muammer Ardıcak, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, firma temsilcileri, STK başkanları, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

SÜS BİTKİLERİNİN YÜZDE 60’I ÖDEMİŞ’TEN

Ödemiş Süs Bitkileri ve Fidancılık Sergisi açılış konuşmasını gerçekleştiren Ödemiş SÜSBİR Başkanı Muammer Ardıcak, serginin bu yıl 13. kez düzenlemiş olmasının gururunu yaşadıklarını söyledi. Ardıcak, şunları ifade etti: Ülkemizin sahip olduğu avantajları değerlendirerek, diğer ülkelerin pazarlarına ürün temin edebilme ve süs bitkileri pazarında önemli bir yer edinebilme şansı bir hayli yüksektir. Türkiye’nin ihtiyacı olan süs bitkilerinin yüzde 60’ı Ödemiş ilçesi ve Küçük Menderes Havzası’ndan karşılanmaktadır. Yaklaşık 50 bin dekarlık alanda Ödemiş ve çevresinde süs bitkileri üretimi, dış mekan çalı grubu üretimi, yapraklı ve ibreli ağaçlar, yer örtücü mevsimlik meyve fidanı üretimi yapılmaktadır. Resmi ve resmi olmayan toplamda bin 500 aile işletmesi bulunuyor. Yaklaşık 30 bin kişi süs bitkilerinden elde edilen kazançla geçimini sağlıyor. Süs bitkileri üreticileri olarak ülkemizi yeşillendirmek adına üretmeye devam edeceğiz.

ÖDEMİŞ TARIM VE HAYVANCILIK KENTİ

Ödemiş SÜSBİR Başkanı Ardıcak’ın ardından kürsüye gelen Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ise süs bitkisi üreticilerine her türlü desteği verdiklerini söyledi. Badem, “Bu kent tarım ve hayvancılık kenti. Bu işi yapan insanlarımıza biz yerel yönetim olarak her türlü desteği vereceğiz. Sektörün problemleriyle ilgili raporumuzu ilerideki günlerde Bakanlığına arz edeceğiz. İnşallah seneye bu fuarı yapacağımız üstü örtülü bir mekan bulmuş olacağız" diye konuştu.

Ödemiş Kaymakamı Celil Ateşoğlu ise konuşmasında sektörün en önemli sıkıntılarından bir tanesinin kaliteyi arttırmak, kaliteli ürün üretmek ve bu ürünü ihraç edebilmek olduğunu söyledi.

DAHA İLERİYE GİTMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ise konuşmasında, Küçük Menderes Havzası ile Bayındır ve Ödemiş’in süs bitkileri konusunda ciddi bir atılım içinde olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Türkiye’de vatandaşların büyük bir kısmının tarım ve hayvancılık yoluyla geçimini sağlayarak ülke ekonomisine çok büyük katkılar sağladığını görüyoruz. Bizim hem sanayi noktasında, hem de tarım ve hayvancılık noktasında ciddi gelişmeler sağlamamız lazım. Son dönemde hayvancılık noktasında çok büyük gelişmeler kaydediyoruz. İzmir’de büyükbaş hayvan sayısı arttı, süs bitkileri arttı. Bize düşen görev, bu geldiğimiz noktadan biraz daha öteye gitmek için çalışmaktır” dedi.

KÖPRÜ OLMAYI HEDEFLİYORUZ

SÜSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dündar; “Sektördeki istihdam sorunu var. Süs Bitkileri Meslek Yüksekokulları öğrenci bulamıyor ve öğrenim gören öğrenciler de iş bulma kaygısıyla sektöre ilgi göstermiyor. Bunun karşısında da işletmeler ara elaman bulamama sorunu yaşıyor. Bu da bir çelişki. SÜSBİR olarak bu çelişkiyi ortadan kaldırmak için mezun olan öğrencilere iş garantisi verilebilmesi, bu okullar ile işletmeler arasında bir protokol imzalatarak köprü kurmayı hedefliyoruz.”

YERLİ ÜRETİMİ DESTEKLİYORUZ

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Faruk Kacır, serginin açılış konuşmasında sektörde yerli ve milli üretimi desteklediklerini söyledi. Kacır, “Peyzaj sektörünün iç içe olduğu en önemli sektör süs bitkileri sektörüdür. Sektörde yerli ve milli üretimi destekliyoruz. Peyzaj uygulamaları için ana materyaller süs bitkileri sektörü tarafından karşılanmaktadır. Dünyada süs bitkileri sektöründe 20 milyar dolarlık bir ticaret hacminden söz edilmektedir. Türkiye’de Süs Bitkileri sektörü rakip ülkelere göre oldukça yeni bir sektör. Biz yerli üretimin gelişmesi konusunda her türlü desteği sağlıyoruz. Türkiye ekolojisi ve doğal varlıkları, uygun iklim koşulları, pazar ülkelere yakınlığı ve ucuz işgücü gibi önemli avantajlara sahip” dedi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Açılış töreni renkli görüntülere de sahne oldu. Folklor ekiplerinin gösterileri beğeni toplarken mankenlerin bitkilerden hazırladıkları kıyafetleri sergiledikleri mini defile de ilgi çekti. Açıl kurdelesinin hep birlikte kesilmesinin ardından sergideki stantlar tek tek ziyaret edildi. Bu yıl Ödemiş Sergisine 150 firma katıldı.

KARDELEN’DEN KAHVALTI

Ödemiş Sergisi’nin vazgeçilmezi durumuna gelmiş olan Kardelen Firmasının kahvaltı programı bu yıl da düzenlendi. Kardelen Fidancılık tesisinde gerçekleşen kahvaltı programına sektör temsilcileri büyük ilgi gösterdi. Ev sahipliğini yapan Selahattin Altun, gelen davetlilere teşekkür etti. Kahvaltıda bir araya gelen sektör temsilcileri birbirleriyle sohbet ederek fikir alışverişinde bulundu.


Paylaş: 

Diğer Haberler