81 İlde Hatıra Ormanı Kurulacak

Dünya Ormancılık Günü ve Haftası'nda, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci'nin katılımıyla Ankara'da, "6 Şubat Deprem Şehitleri Ormanı Fidan Dikim Töreni" düzenlendi.

81 İlde Hatıra Ormanı Kurulacak

Bakan Kirişci törende yaptığı konuşmada, söz konusu etkinlikle depremlerde hayatını kaybeden vatandaşların anısına 81 ilde hatıra ormanı kuracaklarını söyledi.

 

Deprem bölgesinde Bakanlık bünyesinde yaptıkları çalışmalara dikkati çeken Kirişci, arama-kurtarma çalışmalarına aktif olarak katıldıklarını, barınma, gıda, temel ihtiyaç, ısıma, içme ve kullanma suyu teminine yardımcı olduklarını anlattı.

 

Enkaz kaldırma çalışmalarında da etkin şekilde yer aldıklarını vurgulayan Bakan Kirişci, çiftlik ve sahipsiz hayvanlar için yem, mama dağıttıklarını, çiğ sütleri üretime kazandırdıklarını, 5 milyar lirayı bulan tarımsal destekleri öne çektiklerini, tarımsal ve ORKÖY kedilerini 1 yıl ertelediklerini, hibe ile destek başvuru sürelerini uzattıklarını dile getirdi.

 

Bakan Kirişci, kırsalda hasar tespit çalışmalarının ve halk sağlığı için gıda denetimlerinin sürdüğünü vurguladı.

 

Bakan Kirişci, 334 kişilik Orman Arama-Kurtarma (ORKUT) ekibiyle arama-kurtarma çalışmalarında görev aldığını belirtti. Kirişci, yakacak odun, gıda tedarikinin temini ve barınmanın yanı sıra OGM'nin uçak ve helikopterlerle yangın söndürme çalışmasında öncü rol üstlendiğini aktardı.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler