Orman Kanunu'na İlişkin Düzenlemenin Ayrıntıları Paylaşıldı

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Adana Ticaret Odası'nda, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri başlayacak olan "Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"nin ayrıntılarına ilişkin bilgi verdi.

Orman Kanunu'na İlişkin Düzenlemenin Ayrıntıları Paylaşıldı

 

Bakanlık olarak çiftçinin sadece üretime odaklanmasını sağlamaya gayret ettiklerini vurgulayan Kirişci, şunları kaydetti:

 

"Hiçbir çiftçimizin pazarlama sorunu yaşamaması gerekiyor. Yani üretecek. Neyi üretmesi gerektiğini biz onlarla paylaşacağız ve bunu ürettikten sonra artık pazarlamayla ilgili kaygısı olmayacak. Bu düzenlemeyle aslında muradımız, geldiğimiz günden itibaren sıklıkla da dile getirdiğimiz, Bakanlığımızın mottosu haline gelmiş, 'Sen üret yeter' diyoruz. Üretici sadece üretimle ilgilenecek. Geri kalan kısımlar konusunda bu konu mutlaka karşılanmış ve bir şekilde düzenlenmiş olacak."

 

Su Kullanımına Dikkat Çekti

 

Üretimde su konusunun önemine dikkati çeken Kirişci, toprağın, suyun ve diğer kaynakların en etkin ve verimli bir şekilde kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, şöyle devam etti:

 

"Bu kaynak optimizasyonu, faaliyetlerimizin verimliliğini artıracak ve çiftimizin refahını yükseltecektir. Ekilmeyen bir karış tarım alanı kalmayacak. Bu teklif, Meclisimizde kabul edilir, onaylanırsa 1 metrekare boş yerimiz kalmayacak. Çünkü burada mülkiyet hakkıyla, kullanım hakkını birbirinden ayıracağız. Mülkiyet hakkı anayasal bir hak ama iki yıl üst üste boş kalan bir tarım alanı varsa biz bunun kiralanmasını gündeme getireceğiz. O çiftçiye kira bedelini ödeyeceğiz."

 

Kira bedelinin, hiçbir zaman rayiç bedelin altında olmayacağını dile getiren Kirişci, "Bu, varislere ait bir taşınmaz da olabilir tarım arazisi de olabilir. O zaman da davalı da olsalar, bu para bir yerde bloke edilecek. Davaları neticelendiğinde tekrar hesaplarına yatırılmış olacak." ifadesini kullandı.

 

Desteklemelerde artık Bakanlığın tespitlerini ve kayıtlarını esas alacaklarını belirten Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Şimdi artık Bakanlık olarak gördüğümüzü, tespitlerimizi de esas alarak bu desteklemelerden üreticilerimizin neredeyse tamamının yararlanmasını sağlayacağız. Bu, üreticilerimiz adına atacağımız bir adım olacak. Yani sadece bitkisel üretim için örneğin ÇKS'yi yani Çiftçi Kayıt Sistemi'ni esas almayacağız. Bakanlığın tüm kayıtlarını dikkate alarak bu desteklemeleri gerçekleştireceğiz. Bu kanun teklifi bir devrimdir. Yani bu depremin sel ve taşkının konuşulduğu yani moralleri iyileştirmek için çabalarımızı sarf ettiğimiz bir dönemde hakikaten tarım adına bu gerçekleştireceğimiz devrimler bizim için çok çok önemlidir."

 


Paylaş: 

Diğer Haberler