AĞACA VE YEŞİLE SAYGILI BÜYÜKŞEHİR

AĞACA VE YEŞİLE SAYGILI BÜYÜKŞEHİR

Kocaelinin daha yeşil bir kent olması için 2004 yılından bu yana şehrin dört bir köşesine ağaç diken, şehri parklarla süsleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çevre konusundaki hassasiyetinden asla ödün vermiyor. Kocaelinde raylı sistem devrini başlatacak olan Akçaray tramvay hattı projesinin güzergâh çalışmaları sırasında da ağaca ve yeşile gösterilen özen devam ediyor. Hatırlanacağı gibi tramvay hattıyla ilgili güzergâh alternatifleri arasında yer alan Yürüyüş Yolundan da, tarihi çınar ağaçlarına zarar gelebileceği endişesiyle vazgeçilmişti. Bu hassasiyet çerçevesinde mevcut güzergah üzerinde bulunan sınırlı sayıdaki ağaç, köklerine ve dallarına hiçbir zarar verilmeden alınarak, daha uygun yerlere yeniden dikiliyor.

 

AĞAÇLAR BAKIMDAN GEÇİRİLİYOR

Ulaşım Daire Başkanlığı ile Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığının titizlikle yürütttüğü çalışmalarla güzergah üzerinde yer alan sınırlı sayıdaki ağacın önce mevsimsel budamaları yapılıyor. Daha sonra bu ağaçlar Türkiyede öncülüğünü Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin üstlendiği bir yöntemle köklerine ve dallarına zarar verilmeden taşınıyor. Alınan bu ağaçlar Büyükşehirin  fidanlığına götürülerek, bakıma alınıyor. Ağaçlar daha sonra kentin farklı yerlerine yeniden dikiliyor.

 

SANAYİ KENTİ KOCAELİ YEŞİL ZENGİNİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentte 2004 yılında kişi başına 1 metrekare olan bir yeşil alanı, ağaçlandırma çalışmaları sonucunda 10 metrekareye yükseltti. Büyükşehir, Sanayi kenti Kocaelinde 12 yıllık dönemde kentte 6 milyon 793 bin fidan dikti. Dikilen fidan sayısının dünya standartlarının çok üzerinde olurken 2004te bir metrekare olan kişi başına düşen yeşil alanın, 2016da 10 kat arttı. Yangın nedeniyle yok olan ormanlık alanların da yeniden ağaçlandırılıyor.Büyükşehir ayrıca, Başiskele, Gölcük ve Karamürselde uzunluğu bin kilometreyi aşan onlarca yürüyüş parkurunu doğa tutkunlarının hizmetine kazandırdı.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler