NEPAL "HİMELAYA BAHÇESİNİN YAPIMINI SÜRDÜRÜYOR

Türkiye’nin ilk EXPO’su, EXPO 2016 Antalya’da ülke bahçeleri için ilk kazmayı vuran ülke olan Nepal, bahçe çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyor.

NEPAL

Doğaya saygıyı ifade eden bir seremoni eşliğinde vurulan ilk kazmanın ardından Nepalin EXPO 2016 Sergi Alanında başlayan çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. Nepalden 4 kişilik teknik heyetin başında durduğu çalışmalara 20 işçi de destek veriyor.

Manastır ve tapınaklarıyla ünlü Nepalin kültür ve mimarisini en iyi şekilde yansıtmayı hedefleyen bahçe için geleneksel ahşap oymacılığı yapan 50 aile 2 yıldan bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Zanaatkarlar tarafından yapılan titiz çalışmalar sonucu ortaya çıkan tapınak ve Stuba (kubbe şeklindeki Budist tapınağı) malzemeleri EXPO 2016 Seri Alanına ulaştı.

Nepal Pavilyon Direktörü Birendra Bajracharya, Nepal bahçesini ve pavilyonunu oluşturacak malzemelerin alana ulaşmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek "Bu saatten itibaren çok daha hızlı çalışabileceğiz" dedi. 

Nepalden gelen malzemeler hakkında bilgi veren Bajracharya, "Bunların hepsi el yapımı. 50 aile çalıştı bunlar için. 2 yıldan bu yana geceli gündüzlü çalışıyorlar. Geçen yıl Nepalde çok büyük bir deprem olmuştu ama el işçiliği yapımı olan bu ağaç işlerinin yapımına buna rağmen ara vermedik" diye konuştu.

"Himalaya Bahçesi" adını taşıyan bahçe projesi hakkında da bilgi veren Nepal Pavilyon Direktörü Birendra Bajracharya şunları söyledi;

"Bu bizim için çok önemli olan tapınağımız. Bu Nepalde tamamen el işçiliğiyle yapıldı. Bunu çok özel artistler ve zanaatkarlar yaptı.  Bu bahçe bir avlu şeklinde olacak. Bu bizim için Nepalde dinlenme alanı anlamına geliyor. Avlunun bir bölümünde su havuzu var. Bu da tazelik anlamına geliyor. Suyu gördüğümüz zaman tazelik hissederiz. Aynı şey diğer taraf için de geçerli. Yorgun hissettiğimiz zaman burada dinlenebiliriz. Burada tapınak ve stupa aynı zamanda da güzel bir manzara var. Havuzun kenarında ise bir Budha var ve dünyayı kutsuyor. Yani başka bir deyişle Budha dünyaya barış yayıyor."

Nepalin biyoçeşitlilik açısından da oldukça zengin olduğuna dikkat çeken Bajracharya, Nepalden çok özel bazı çiçekleri getireceklerini ama birçok bitkiyi de Nepaldekilere benzer özellikler taşıdığı için Antalyadan temin edeceklerini söyledi.

Nepal Pavilyon Direktörü Birendra Bajracharya, ülke bahçesini mart ayı ortalarında bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.


Paylaş: 

Diğer Haberler