BAKAN YARDIMCISI ÖZKALDI UMUT VERİCİ KONUŞTU

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı Sakarya’da birçok ziyaret gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’de Başkan Ekrem Yüce ve bürokratlarıyla bir araya geldi.

BAKAN YARDIMCISI ÖZKALDI UMUT VERİCİ KONUŞTU

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı Sakarya’da birçok ziyaret gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’de Başkan Ekrem Yüce ve bürokratlarıyla bir araya geldi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Özkaldı, Süs bitkiciliği konusunda Sakarya’mızın öncü illerden biri olacağına inandığını belirterek, Bakanlığı ilgilendiren konularda Büyükşehir Belediyesi’nin yanında olacaklarının notunu düştü.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı’yı makamında ağırladı. Başkan Yüce, Fidan A.Ş. ve Doku Kültürü Laboratuvarı hakkındaki gelişmelerden bahsetti. Bakan Yardımcısı Özkaldı ile bir araya gelen ekipte Başkan Yüce’nin yanı sıra SASKİ Genel Müdür Vekili Dr. İlyas Demirci, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Bakan Danışmanı Bülent Selek, DSİ 3. Bölge Müdürü Murat Gül, şube müdürleri ve personeller yer aldı.

Fidan üretiminde büyük mesafeler kat edilecek

Bakan Yardımcısı Özaldı, Dünya’da fidan konusunda en iyi ülkelerden biri olan İtalya’ya dahi fidan ihracatı yapmaya başlanıldığını belirterek “Fidancılık konusunda Orman Genel Müdürlüğümüzün faaliyetleri var. Bu konuda dışa bağımlıyken ilk fidancılık borsasını burada kurmuştuk. Özel sektörün de bu sürece dâhil olmasıyla şu an her şey yolunda gidiyor. İthal eden konumdan ihraç eden konuma geliyoruz. Hendek’te yer alan fidanlıkların mülkiyeti konusunda engelleri aşmak için bazı düzenlemeler yapıldı. Şu anda Cumhurbaşkanımız da hazır bekliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasama yılı açıldığında öncelikli konularımızdan birisi bu olacak ve hukuki altyapı da sağlanacak. İnşallah Sakarya fidan üretimi ve çeşitliliğinde büyük mesafeler kat edecek” dedi.

Melen Bal Suyu Ormanı projesinin de Sakarya’ya önemli bir değer katacağına inandığını söyleyen Bakan Yardımcısı Özaldı, “Lisanslı depoculuk konusu Bakanlık olarak önem verdiğimiz ve dikkat ettiğimiz bir konu. Başkanımızın bu konuya hassasiyetle yaklaşarak çalışmalara yaptığını görmek bizleri memnun etti. Kendileri kısa süre içerisinde büyük işlere girişmişler. Bakanlığımızı ilgilendiren gerek tahsis, gerek ormancılık, gerek tarım, gerekse su işleri konularında Büyükşehir Belediyemizin yanında olacağız” ifadelerini kullandı.

Fidan A.Ş.’nin alt yapı çalışmaları tamamlandı

Yoğun bir faaliyet dönemine başladıklarını vurgulayan Başkan Yüce,  ilk Meclis toplantısında kurmuş oldukları Fidan A.Ş’nin altyapı çalışmalarını tamamladıklarını belitti. “Cumhurbaşkanımızın imzasıyla beraber inşallah Fidan A.Ş. kurulmuş olacak. Üç meclis toplantımızda attığımız adımlarla şirketlerimizi şehrimize kazandırmak için meclis üyelerimizden gerekli yetkileri aldık. İlk aşamada Fidan A.Ş Yanık Teşhir Merkezi ve Fidan A.Ş Hendek Üretim Merkezlerini kurarak bu bölgelerde üretimin güçlenmesi için çalışmalar gerçekleştireceğiz” şeklinde konuşan Başkan Yüce, Tarımsal Destek ve Araştırma Merkezi kurmak için Sakarya Ticaret Borsası ile ortak çalışmalara başladıkları söyledi.

Doku Kültürü Laboratuvarı kurulacak

Başkan Yüce, Süs Bitkiciliği sektörünü canlandırma amacıyla SATSO ile yapılan protokol çerçevesinde, Yazlık’ta Doku Kültürü Laboratuvarı kurulacağını belirtti. SERA A.Ş’nin üretimde güçlerini daha da arttıran önemli bir görev üstleneceğini söyleyen Başkan Yüce, “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri oluşturacağız. Bu kapsamda Geyve ve Pamukova ilçelerimizde organize sera bölgesi kurmak için çalışmalarımız devam ediyor. Maden Deresi bölgesinde bulunan 38 dekarlık sit alanının eko turizm amacıyla içinde yer alan tesislerle birlikte Orman Genel Müdürlüğü’nden Büyükşehir Belediyemize tahsisini sağlamak için girişimde bulunacağız. Acarlar Longozunu işletmemiz altına alarak turizm potansiyelini artırmayı hedefliyoruz. Kuzey bölgelerimizin uzun yıllar boyunca İçmesuyu sıkıntısı yaşamaması içinse Çamdağı Barajı’nı şehrimize kazandıracağız” dedi.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler