BALIKESİR-BURHANİYENİN ÇİÇEKLERİNİ KADINLAR ÜRETİYOR.

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Makine mühendisi Sefer Dinçer, 20 dekarlık alanda başlattığı çiçek üretiminde büyük başarı sağlarken, çalışanlar da kadınlardan oluştu.

BALIKESİR-BURHANİYENİN ÇİÇEKLERİNİ KADINLAR ÜRETİYOR.

Balıkesirin Burhaniye ilçesinde, Makine mühendisi Sefer Dinçer, 20 dekarlık alanda başlattığı çiçek üretiminde büyük başarı sağlarken, çalışanlar da kadınlardan oluştu.

Seralarda görev yapan 7 kadın kış ortasında birbirinden güzel çiçeklerin her türlü bakımını yaparken, işlerini severek yaptıklarını ve evlerine ekmek götürmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylüyorlar. 48 yaşındaki makine mühendisi Sefer DİNÇER, 20 yıl önce başlattığı baba mesleği çiçekçilikte önemli başarılara imza atarken, çiçeklerin dikim ve bakımını da kadınlara emanet etti. İlçedeki 8 çiçekçiyi kooperatif çatısı altında bir araya getiren Dinçer, Burhaniye Belediyesinin  yanı sıra, körfez belediyeleriyle Çanakkale Belediyesine çiçek vermeye başladı. Seralarda görev alan kadınlar, bir taraftan şehri süsleyen çiçekleri üretirken, diğer taraftan da evlerine ekmek götürmenin mutluluğunu yaşamaya başladı. İşini severek yaptığını anlatan Şengül DURUKAN , "Burhaniyede çiçek işiyle uğraşıyoruz. Ekmek paramızı kazanıyoruz. İşimizden de patronumuzdan da çok memnunuz. Çiçeklerimizi severek dikiyoruz. Çok memnunuz hepsinden. Bu diktiğimiz çiçekler şehrimizde dört bir yanı süslüyor. Renk renk çiçek işliyoruz. Çok memnunuz. Çiçeklerimiz de çok güzel" dedi. Fadime ÖZDEMİR de, "Çiçek dikiyoruz. Epey zamandır burada çalışıyoruz. Allah, razı olsun. İşimizden çok memnunuz. Parklara belediyelere çiçek yetiştiriyoruz. Okuyan çocuğumuz var. Çocuk okutuyoruz. Evimizi geçindiriyoruz. Bunlarla uğraşıyoruz işte. Allah, razı olsun. Çok memnunuz işimizden. Çalıyoruz. Çocuğumuz var.okuyor. Gelip gidiyoruz işte" dedi.

İşletmeci makine mühendisi Sefer Dinçer ise, "20 yıldan beri Burhaniye de çiçek üretimi yapıyoruz. Kooperatif olarak çalışmalarımız devam etmekte olup, şu anda baharlık ve kışlık çiçeklerin dikimini yapıyoruz. Dikmiş olduğumuz bu çiçekleri genelde belediyelere, kooperatiflere ve villası olan kişilere satmaktayız. Ağırlık olarak da belediyelere. İşimiz de çalışma döneminde genelde bayanlar çalışmaktadır. Bayanlar çalıştığı için de yapılan çalışmanın sonucu yetiştirdiğimiz çiçekler daha güzel olmakta. Burada bir sürü kişi de ekmek yemekte. Evlerine çoluk çocuğuna iş imkanı sağlanmakta. Dolayısıyla da sektörde güzel bir gelişme sağlamış durumdayız. Üretmiş olduğumuz çiçek çeşitleri, genelde yazlık ve kışlık çiçekler olmak üzere 2 grupta, hercai menekşe, süs lahanası, şebboy, Çin karanfili, ondan sonra baharlık yazlık dönemlerde de roset, sakı sardunyası, sardunya, özellikle sardunya ve sakı sardunyası üretimi büyük çapta devam etmekte. Dış mekan süs bitkilerinin üretimi de kooperatif bünyesinde yapılmakta. Durum böyle olunca, pazarlamada da birlikte hareket etmek zorunda kalıyoruz. Mevsimlik türlerin de özellikle yaz döneminde yazlıkçıların gelmesiyle birlikte üretimi ve satış potansiyeli oluşmakta. Bunun için de mücadelemizi sürdürüyoruz" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler