Bereketli Topraklarda Kaliteli Üretim

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş; “Şehrimizin tüm girişlerinde yeni düzenlemeler planladık ve uygulamaya başladık. Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut yeşil alanlarımız 8.500 milyon metrekareye ulaştı."

Bereketli Topraklarda Kaliteli Üretim

Bursa’da hayata geçirilen peyzaj çalışmalarını Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile konuştuk. Aktaş, tarımsal üretim ve süs bitkileri alanında yapılan çalışmaların Bursa için önemli olduğunu vurgularken süs bitkisi üretimi yapan işletmelere gerekli desteklerin verildiğini ve Bursa’da yapılan fidan üretiminin daha da artırılacağını söyledi.

Merhaba Alinur Bey, Bursa’da yapılan peyzaj çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Peyzaj çalışmalarına önem verdiğinizi biliyoruz. Peyzaj ve park bahçeler için yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

-Kentsel tasarım ve uygulama ile ilgili trafik düzenleme planlarına uygun şekilde Büyükşehir Belediyemizin tüm alanlarında refüjlerin, meydanların, kavşakların ve yaya yollarının ağaçlandırılması, düzenlenmesiyle yeni peyzaj projelerimizi ve çalışmalarımızı Bursa’mıza yakışır şekilde yürütmekteyiz.

Büyükşehir Belediyesi olarak mevcut yeşil alanlarımız 8.500 milyon metrekareye ulaşmıştır. Tabii bu rakam hızla artmakta olup Yeşil Bursa’mıza yeni yeşil alanlar kazandırmaktayız.

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Tarım A.Ş yakın zamanda Tarım Peyzaj A.Ş. olarak bir dönüşüm yaşadı. Bu süreçten ve yeni planlamalardan bahsedebilir misiniz?

-Tarım Peyzaj A.Ş. Bursa Büyükşehir Belediyemizin 9 iştiraki firmasından biridir. 2014 yılından beri tarım ve hayvancılık konularında hizmet vermektedir. 2021 yılı haziran ayı itibari ile hizmet alanını genişlettik. Bundan böyle tüm yeşil alanların bakımı konusunda hizmet verecektir.

Yeni planlanan çalışmalarımız;

-Şehrin farklı noktalarında faaliyet gösterecek bahçe market projesi

-Dikey bahçeler

-Lale üretim merkezi

-Süs Bitkiciliği Köyü Projesi (Ata Bulvarı, Özlüce, Geçit ve Çalı’da bulunan fidanlıkların tek noktaya toplanması)

Peyzaj düzenlemesi yapılacak olan yeni alanlar nerelerdir?

-Şehrimizin tüm girişlerinde yeni düzenlemeler planladık ve uygulamaya başladık. Öncelik olarak Yalova – İstanbul yolu hattında Bursa istikametine doğru yeşil alan düzenlemesi ile şehrimizin önemli noktasından olan Bursa uluslararası ve şehirlerarası otobüs terminal giriş çıkışı ile terminal kavşağımızda peyzaj çalışmalarına hız vermiş bulunmaktayız. Sırası ile şehrimizin diğer girişleri olan İzmir yolu Ankara yolu ve Bursa Yenişehir Havalimanı girişlerimizdeki yeşil alan peyzaj projeleri tamamlanarak uygulamaya geçilecektir. Ayrıca yeni ağaçlandırma alanlarımız ile halkımızın rahatça vakit geçirebileceği mesire alanları, parklar ve bahçeler çalışmalarımız devam etmektedir.

Süs bitkileri sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin de bu konuyla alakalı çalışmalarınız var mıdır?

-Dünyadaki süs bitkisi ihracat değeri yaklaşık 25 milyar dolar civarında. Ülkelere göre dünyada süs bitkileri ihracatında Türkiye 23. sırada yer alıyor. Süs bitkisi sektörü zorlu ve emek isteyen uzun bir üretim sürecinin neticesinde satışa hazır ürün elde edebiliyor. Ülkemiz ihracatının hızlı adımlarla daha da yukarı taşınması için elimizden geleni yapmaktayız. Peyzaj çalışmalarımızda ithal türler tercih etmemekteyiz. Önceliğimiz şehrimizdeki süs bitkisi üreticileri, birlikte güzel çalışmalar yürütmekteyiz. Mevsimlik çiçeklerimizi, çalılarımızı ve özellikle büyük kuturlu ağaçlarımızı şehrimizdeki üreticilerimizden sonrasında ülkemizdeki üreticilerimizden temin etmekteyiz. Bu çalışmalar ile şehrimizdeki üreticilerimizin üretim alanlarını genişletip daha fazla üretime katılımlarını sağlayarak ekonomiye de katkı sağlanıyor.

2022 yılı Dünya Kültür Başkenti Bursa gösteriliyor bu konudaki düşünceleriniz ve yaptığınız çalışmalar nelerdir?

-Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’mız; sultanların şehri, tarihi ve mimarı dokusu, yeşili ve doğal güzellikler ile dünya külttür başkenti olarak seçilmesinden mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bursa’mız ekonomik açıdan da Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden biridir. İlimiz Osmanlı sultanlarının yaptırdığı eserler ile donatılmış olup, 23 müzesi ile kadim Türk kültürünün gözle görüldüğü nadide şehirlerinden biridir. Bursa’nın tarihi ile tabiatın, yeşil ile mavinin uyum içerisinde birleştiği, Cumalıkızık ve Hanlar bölgesi ile UNESCO’nun da gözde şehri unvanı ile yeşil Bursa kimliğini taşıyan yeşilin her tonunun görüldüğü, tabiatın huzur verdiği rengarenk bir şehirdir. Bu ulu şehre canla başla hizmet etmeye de huzurla devam ediyoruz.


Paylaş: 

Diğer Haberler