BU BİTKİLER DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE YOK

Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yücel, dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan 17 çeşit bitkinin Eskişehirde yetiştiğini belirtti.

BU BİTKİLER DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE YOK

Eskişehir Çevre Derneği binasında, Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Yücel tarafından "Eskişehirde Yetişen Bitkiler" konulu konferans verildi. Konferansta konuşma yapan Dr. Ersin Yücel, dünyanın hiç bir yerinde bulunmayan 17 çeşit bitkinin Eskişehirde yetiştiğini belirtti. Bilimsel araştırmalara dayanarak Eskişehirde bin 297 civarında bitki çeşidinin yetiştiğini söyleyen Yücel, "Eskişehirde biyolojik çeşitlilik bakımından önemli yedi alan bulunmaktadır. Bunlar, Acıkır, Aliken, Balıkdamı, Sarıyar Barajı, Sündiken Dağları, Türkmenbaba Dağı ve Beylikova-Yunus Emre-Sazakdır. Bu önemli doğa alanlarından, üç alanın hiçbir koruma statüsü bulunmazken, iki alanın bir koruma statüsüne, iki alan da birden fazla koruma statüsü vardır. Bu alanlarda çok sayıda tehdit altında olan canlı türü bulunmaktadır. Eskişehir biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengindir. Eskişehirde bulunan bin 297 çeşit bitki çeşidinden 314 tanesi endemiktir. Eskişehir çevresinde gördüğünüz her 100 bitkiden 24 tanesi Türkiyeye hastır. Eskişehirde botanik bahçesi olması gerekir. İnsanlığın geleceği biyolojik çeşitliliği korumakla mümkün olabilir" şeklinde konuştu.

 

Konferans sonunda, ozanlar, Eskişehirde yetişen bitkilerle ilgili kendi derledikleri türküleri sazları eşliğinde söylerken, şairler ise kendi yazdıkları bitkilerle ilgili şiirleri okudular. Konferansa Çevre Derneği üyeleri, şairler ve ozanlar katıldı.


Paylaş: 

Diğer Haberler