IPM ESSEN REKORA KOŞUYOR

Bahçecilik sektöründe dünya lideri konumundaki IPM ESSEN 2015 bu yıl yeni rekorlarla sona erdi. 33. kez ziyaretçilerini ağırlayan IPM ESSEN’de katılımcı firma ve ziyaretçi sayısında büyük artış yaşandı

 IPM ESSEN REKORA KOŞUYOR

Bahçe Peyzajı sektörünün dünya fuarı IPM ESSEN - Almanya, bir kez daha dünya çapındaki yeşil sektörün önde gelen platformu olduğunu bir kez daha ispatladı. Bu yıl 33. kez merhaba diyen IPM ESSEN 2015 yeni rekorlara imza attı. 27-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen fuara bu yıl 49 ülkeden toplam 1.604 firma katıldı. Açıklanan resmi rakamlara göre, fuar alanını 56 bin 500 profesyonel ziyaretçi gezdi. Yabancı ziyaretçi sayısında ise 2014 yılına kıyasla yüzde 7 oranında artış kaydedildi. Ziyaretçilerin büyük bir memnuniyetle ayrıldığı fuar seneye 26-29 Ocak 2016 tarihinde 34. kez kapılarını açacak. Öte yandan fuarda imzalanan ticari sözleşmeler ve siparişler bakımından büyük gelişim kaydedildi. Ziyaretçilerin üçte biri gelecek sezon için siparişlerini verdi.

 

TÜRKİYEDEN KATILIM

Türkiyeden de geniş katılımın olduğu IPM ESSENe Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Asyadan da önemli firmalar katıldı. Fuarın ilk gününde Türk stantlarını ziyaret eden Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosu Şule Özkaya da Türkiyenin sektör temsilcilerine başarılar diledi. Süsbir standını ziyaret eden Başkonsolos Özkayayı burada bir sürpriz bekliyordu. Özkayaya Süsbir Başkanı Selahattin Altun ve Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu plaket takdim ettiler. SÜSBİR ve Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği fuara Süs Bitkileri Tanıtım Grubuyla birlikte katıldı.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan fuara katılan isimler arasındaydı. Ermeydan stantları dolaşarak Türk katılımcılar hakkında bilgiler aldı. Fuara katılan Türk firmalar iş bağlantılarını güçlendirdi.

 

EN BAŞARILI ORGANİZASYON

Bu yılki fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan MESSEN ESSEN GmbH Şirket Müdürü Oliver Kurht, IPM ESSEN bahçecilik fuarının 33 yıllık tarihindeki en başarılı organizasyonlardan birisini tamamladıklarını söyledi. Kurht, "2015 yılında, daha önce hiç olmadığı kadar çok katılımcı firma yeniliklerini burada tanıttı. Almanya dışından da daha önce hiç bu kadar çok ziyaretçi gelmemişti. Bunlar rekor sonuçlardır." IPM ESSEN bahçecilik fuarının yılın başlarında tüm sektöre önemli sinyaller gönderdiğini hatırlatan Kuhrt, başka hiçbir fuarın sektörel aktörleri bu kadar isabetli ve verimli bir şekilde bir araya getirmeyi başaramadığını belirtti.

 

BİTKİYE VERİLEN DEĞER

IPM ESSEN bahçecilik fuarı bu yıl, "Bitkiye verilen değer" konusunda görüş alışverişinde bulunmanın ve yeni stratejiler geliştirmenin buluşma yeri oldu. Alman Bahçecilik Federasyonu Başkanı Jürgen Mertz konuyla ilgili şunları söyledi: "Sektör olarak ürün ve hizmetlerimize verilen değeri nasıl yükseltebileceğimiz sorusu benim için 2015 yılında fuarın odak noktasındaydı. IPM ESSENde geçen fuar günlerinden yararlanarak pek çok yapıcı sohbetler yürütebildik. Bunun sonucunda, sorumluluğu üstlenen ve maddi olarak da geniş kapsamlı bir imaj kampanyasının temel taşını atan güçlü bir koalisyon oluştu. İyi bir yoldayız ve bize katılacak olan her yeni ortak bizi çok sevindirecektir."

 

DOĞRU YEŞİLLİK

Daha fazla yeşilin şehirlerde iklimi nasıl iyileştirdiği, "Yeşil Şehir" vakfı tarafından fidanlık ve peyzaj bahçıvanlarına, mimarlara ve belediyelerde görevli kurumsal karar vericilere yönelik bilgilendirme toplantılarında açıklandı. Şehirde doğru yeşillik, sadece binaları aşırı sıcak ve soğuk etkilerine karşı korumakla kalmaz, aynı zamanda havadaki karbondioksit ve ince tozu tutar, oksijen üretimi ve su buharlaşması yoluyla yerel mikro iklimi iyileştirir ve biyolojik çeşitliliği geliştirir. Alman Bahçecilik Federasyonunun öğretici sergisi iki ağırlık konusuna yer verdi. Bir yandan taban maddeleri ve doğru kullanımları ele alındı. Diğer yandan, dört yıllık araştırma çalışmalarının sonunda "Sağlıklı Sera" adlı Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu "Interreg" projesinin sonuçları sunuldu.

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler