BU PROJE, BÖLGENİN PRESTİJİ OLACAK

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen Ordu Botanik Bahçesinde çalışan yaklaşık 150 kadın, günde 8 saat çalışarak hem projenin tamamlanmasında önemli rol oynuyor hem de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

BU PROJE, BÖLGENİN PRESTİJİ OLACAK

Türkiye de İstanbul , Adana ve Yalovada bulunan botanik bahçelerinin dördüncüsü Orduda inşa ediliyor. Altınordu ilçesi Eskipazar Mahallesi mevkisinde yapımına başlanan ve içerisinde dünyanın değişik bölgelerinden yaklaşık 3 bin farklı bitkinin yer alacağı Ordu Botanik Bahçesi projesi hızla devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Eskipazar Mahallesi mevkinde 116 dönüm alan üzerinde kurulan Ordu Botanik Bahçesinin, bölgenin prestij projelerinden birisi olacağını söyledi.

Yılmaz, şunları kaydetti:"Ordu Botanik Bahçesi, Türkiyenin sayılı botanik bahçelerinden ve Karadeniz Bölgesinin de tek botanik bahçesi. Bakanlığımızın yapmış olduğu, bizim de milletvekilliği dönemimizde takip ettiğimiz önemli projelerimizden birisiydi. Geçtiğimiz aylarda yapılan ihalenin ardından ocak ayından itibaren bitki ve ağaç dikme aşamasına geçildi. Biz bu projenin başından sonuna kadar her zaman takipçisi olduk. Bu proje tamamlandığında Ordu Büyükşehir Belediyesinin bir mülkü ve tesisi olacak. Burayı Ordulu hemşehrilerimizle bir açık hava müzesi olarak açmayı planlıyoruz."

Yımaz, "Burada dünya kültürünün ağaçlarının ve eserlerinin yanı sıra bir bölümüne de Türkiyedeki minyatür tipi tarihi eserler ve tarihe mal olmuş eserlerin suretlerini koyarak burayı muazzam bir işletme yapmayı planlıyoruz" ifadesini kullandı.

Projenin önemli bir kısmı tamamlanırken, geride kalan işler ise sarı çizmelerini giyip iş başı yapan Karadenizli kadınların hamaratlı elleriyle tamamlanıyor.

Projede çalışan kadınlardan Reyhan Güven, sabah 07.00de başladıkları işi akşam 16.00ya kadar sürdürdüklerini söyledi.

Kendilerine verilen görev çerçevesinde kazma kürekle botanik bahçesini bitirmeye çalıştıklarını aktaran Güven, hallerinden memnun olduklarını belirtti.

Çalışarak aile bütçesine katkı sağladıklarını ifade eden Güven, "Karadeniz kadınıyız biz. Hiçbir işten kaçmayız. Boş durmak yerine çalışıyoruz. Buradan kazandığımız parayla aile bütçesine destek oluyoruz. Aynı zamanda çocuklarımı da okutuyorum. Zaman zaman zorlansak da burada çalışmaktan mutluyuz. Evde oturan kadınlar da mutlaka çalışsın. Çalışmak çok güzel" dedi.

Binnaz Güngör de Ordu Botanik Bahçesinde çalışmaktan memnun olduğunu dile getirerek, "Aile bütçesine katkı sağlamak için çalışmak zorundayız. Kaç aydır burada çalışarak ekmeğimizi çıkartıyoruz. Sabah gelerek önce sarı çizmelerimizi giyiyor, eldivenlerimizi taktıktan sonra kazma ve küreklerle çalışmaya başlıyoruz. Kimimiz el arabası ile taş taşıyor kimimiz toprak. Kimisi de peyzaj düzenlemesi yapıyor. Bütün kadınlar birlik olduk ve bu projenin tamamlanmasına katkı sağlıyoruz" diye konuştu.

Meral Karaaslan ise çalışmaktan gurur duyduklarını anlatarak, "Kimse çalışmaktan korkmasın. Biz çalışarak mutlu oluyoruz. Bütün kadınlara çalışmalarını öneriyorum" dedi. Aynur Akgün de işlerinin yorucu olmasına rağmen yılmadan çalıştıklarını söyledi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler