CANLI BİTKİ MÜZESİ İÇİN İLK ADIM

Eski ilçe çöplüğüne kurulacak Canlı Bitki Müzesi için Ankaradan gelen heyet müzenin yapılacağı alanda incelemelerde bulunurken, Sarayönü Kaymakamı Kemal Yıldız, projenin tamamlanmasıyla birlikte Sarayönünün muazzam bir alana kavuşacağını söyledi

CANLI BİTKİ MÜZESİ İÇİN İLK ADIM

 

Konya Sarayönü Mevlana Canlı Bitki Müzesi uygulama planı hazırlıkları kaldığı yerden devam ediyor. Hazırlıklar kapsamında Ankara'dan gelen yetkililer, uygulama planının hazırlanması için projenin hayata geçeceği alanda bir dizi çalışmalarda bulundu.

Sarayönü Kaymakamlığı'nca Mevlana Kalkınma Ajansı'ndan hibe almaya hak kazanan proje 370.000 liralık bütçeden oluşuyor. Kaymakam Kemal Yıldız ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü ve Proje Koordinatörü Mehmet Karlı'dan alınan bilgilere göre; ilçemizin eski çöp veya topraklık alanı olarak isimlendirilen 100 dekar alanda, Konya'nın tek bitki müzesinin hayata geçirileceği öğrenildi. Konya'da bir eşi benzeri daha olmayan, yeşilin her çeşidinin olacağı proje ile yüzlerce bitki topluluklarının oluşturulacağı, göletçiklerin, kaya bahçelerinin, doğa kütüphanesinin ve toplantı salonunun bulunacağı kaydedildi.

Kısa bir zaman zarfında uygulama planının hazırlanması ve ihaleye çıkılması düşünülen proje ile ilçemiz hem görsel bir alana sahip olacak hem de Biyoloji, Peyzaj ve Ziraat Fakülte'lerinin bölümlerine eğitim yeri olacak.

İlçe öğrencilerimiz ve halkımız içinde bir doğa eğitim alanı olarak planlanan projeye katkılarından dolayı, proje ekibine teşekkürlerini belirten Kaymakam Kemal Yıldız, projenin hayata geçmesiyle birlikte Sarayönü'nün hem bilimsel hem de yeşilin birçok çeşidiyle donatılmış muazzam bir alana kavuşacağını söyledi.

 

 

Kaynak: Sarayönü Gazetesi


Paylaş: 

Diğer Haberler