ESKİ CAZİBESİNE KAVUŞACAK

Diyarbakırın en eski parklarından olan Anıtpark’ta başlatılan yeniden düzenlenme çalışmaları yılsonunda bitirilecek ve park, engelliler, gençler, çocuklar ve kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimlerin hizmetine açılacak.

ESKİ CAZİBESİNE KAVUŞACAK

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, Anıtparkın ihtiyaca cevap vermemesi nedeniyle yeniden projelendirilerek Mart ayı sonunda başlattığı çalışmalar devam ediyor. Belediyenin Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına bağlı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların yıl sonunda tamamlanması bekleniyor.  Parktan, engelliler, çocuklar, kadınlar olmak üzere her kesim faydalanacak. Engelli vatandaşların kullanamadığı gömme tuvaletler kaldırılıp, zeminde bay bayan engelli tuvaleti ile bebek bakım odasının da bulunduğu 50 m2lik idare binasının yapılacağı projeyle, engelli oyun grupları dahil tematik çocuk oyun grupları yerleştirilecek. Susuz havuz olarak adlandırılan ve filtre özelliğine sahip olan havuzdan çocuklar faydalanabilecek. Çim amfi sayesinde gençler, kitap ve müzik vb. sosyal çalışmalarını bu alanda yürütebilecek. Projede yer alan fitness aletleri ile yurttaşlar sportif faaliyetlerini Anıtparkta yapabilecek.

 Şu an altyapı çalışmalarının devam ettiği Anıtparkın, yeni düzenlemeyle birlikte dış çevre koruma duvarı kaldırılacak. Park zemine paralel olarak yurttaşların girişine açık olacak. Daha önce 12 dönüm yeşil, 10 dönüm sert zemin şeklinde olan park, yeni projeyle 15 dönüm yeşil alan 7 dönümde sert zeminden oluşacak.

 Yenileme projesi hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanımız Abdulsamet Uçaman, bu yıl itibariyle kentin en eski parkı olan Anıtparkta yıpranmalar nedeniyle çalışmalara başladıklarını söyledi. Parkın daha güzel ve estetik hale gelmesi için proje ürettiklerini belirten Uçaman, altyapı, sulama, drenaj sistemleri ve peyzaja kadar en ince ayrıntısını dikkate alarak projeyi tamamladıklarını ifade etti.

 Anıtpark eski cazibesine kavuşacak

 Parkın kentin merkezi yerinde bulunması ve her kesimin faydalanabilmesi için de konseptler geliştirdiklerini dikkat çeken Uçaman, "İlk olarak konseptte susuz havuzları düşündük. Susuz havuzları özellikle çocuklar için düşünüp tasarladık. Diyarbakırın müthiş sıcağında susuz havuz dediğimiz suyun aktığı ama yeniden zeminden kaybolup filtre olup yeniden çıktığı bir yeni sistem olarak getireceğiz. Böylelikle çocuklar bu havuzlarda sağlıklı bir şekilde serinleyebilecek" dedi.  Yeni projede spor alanları ve aletlerine de yer verdiklerini söyleyen Uçaman, "Parkta yürüyüş bantları olacak. Özellikle vatandaşların sabah erken saatlerde çok rahat yürüyebileceği spor yapabileceği ve daha sonra fitness aletleriyle de çalışabileceği bir alan olacak" diye konuştu.  Gençler için de çimden bir amfi alanı oluşturacaklarını dile getiren Uçaman, gençler amfiyi hem okuma alanı hem de oturup gitarıyla sazıyla eğlenebileceği alan olarak değerlendirebileceklerini söyledi. Engellileri göz önünde bulundurarak çalışmalara başladıklarını dile getiren Uçaman, park tamamlandığında engelliler için alanlar olacağını ve engellilerin parkta çok rahat bir şekilde hareket edebileceklerini sözlerine ekledi.

 Daha önce kentteki parkların duvarlarını yıktıkları gibi Anıtparkının tamamlanmasıyla etrafında bulunan betonarme duvarında yıkılacağını kaydeden Uçaman, parkların yurttaşlar için yapıldığını ve her anlamda yurttaşların rahatlıkla bu alanlara girmesi için duvarın olmaması gerektiğini belirtti. Uçaman, "Yani illa parkın içinden geçip o keyfi alması bizim için şey değildir. Biz diyoruz kenardan geçtiğinde de güzelliği ve estetiği görebilsinler. Ayrıca tüm bu çalışmaları vatandaşlar için yapıyoruz" dedi.

 Altyapı çalışmaları tamamlanıyor

 Anıtparkın şu an ki durumu ile ilgilide bilgi veren Uçaman, altyapı çalışmalarının devam ettiğini ve bu işlemin ardından hızla üst yapı çalışmalarının başlayacağını söyledi. Tüm bu işlemlerin ardından peyzaj, çevre düzenlemesi ve estetik görünüm çalışmalarına başlayacaklarını kaydeden Uçaman, tüm bu çalışmalar sırasında yurttaşları rahatsız etmemek için inşa alanını perde ile kapattıklarını söyledi.

 Park estetiği için geçmiş ve gelecek sentezlendi

 Parkın estetik görünümü kazanması için projeyi Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürlüğünün hazırladığını ifade eden Uçaman,  parkta yer alacak oturma grupları, fitness aletleri ve en ince malzemeye kadar her şeye Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürlüğünün karar verdiğini dile getirdi. Müdürlüğün parkın yenilemesinde geçmiş ve geleceği sentezleyerek projelendirdiğine vurgu yapan Uçaman, bundan sonraki çalışmamalarının da bu doğrultuda süreceğini kaydetti.


Paylaş: 

Diğer Haberler