EXPO 2016 ANTALYA ÜLKE BAHÇELERİYLE RENKLENİYOR

“Çiçek ve çocuk” temasıyla 22 Nisan’da kapılarını açacak EXPO 2016 Antalya’da farklı kıtalardan onlarca ülke kendi kültürlerini yansıtan bahçeleriyle ziyaretçileri ağırlamaya hazırlanıyor.

EXPO 2016 ANTALYA ÜLKE BAHÇELERİYLE RENKLENİYOR

Ülkeler kuracakları bahçelerde bahçecilik kültürlerini tanıtmanın yanı sıra kendilerine has mimari özellikleri de yansıtacak.   Türkiyenin ilk EXPOsu olma özelliği taşıyan EXPO 2016 Antalyada açılış günü için hazırlıklar son hızıyla sürerken, katılımcı ülkeler de kuracakları bahçelerde kendi ülkelerini en iyi şekilde tanıtmak için hummalı bir çalışma yürütüyor. Çin, Japonya, Nepal, Sudan, Azerbaycan, İngiltere gibi farklı kıtalardan 50ye yakın ülke, aylardır kendi pavilyonları ve bahçeleri için gece gündüz demeden çalışıyor. Birbirinden güzel bahçelerin yer aldığı dış bahçe alanında adeta görsel bir şölen yaşanıyor. 

ÇİNDEN "AYIN MÜCEVHERİ" BAHÇESİ

Alanda birbirinden iddialı bahçeler yer alırken Çin, 3 bin 150 metrekarelik alana "Ayın Mücevheri" isimli bahçe yaptı. Çinden gelen 30 kişilik ekip tarafından üç ayda tamamlanan bahçe, dünya soyut kültürel mirası olan Suzhou bahçesi referans alınarak kuruldu. Bahçede Çinin tarihi ve zengin çiçekçilik kültürü sergilenecek.Proje mühendisi Zhung Jun, Çinin EXPO 2016ya katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Bahçenin EXPO 2016dan sonra da Türkiyeye kalacağını belirten Zhung Jun, şunları söyledi;"Çinde en güzel bahçeler Suzhouda bulunmaktadır. Biz de Suzhoudaki bahçelere benzer hatta daha güzel bir bahçe yapmaya çalıştık. Buradaki binalar kolay gibi görünebilir ama yapmak çok zor. Binalar tamamen ahşaptan ve el işçiliğiyle yapıldı."Bahçede, başta bonsai olmak üzere 100den fazla bitki olduğunu ifade eden Zhung Jun, bitkilerin büyük bölümünün Çinden geldiğini bildirdi. 

GÜNEY KOREDEN  "KIYI BAHÇESİ" 

Türkiye ile dostane ilişkileri yıllar öncesine dayanan ve bu nedenle Türkiyeyi düzenlediği ilk EXPOda yalnız bırakmayan ülkelerden biri de Güney Kore.  Sergi alanında bin 400 metrekarelik alanda bahçesini kuran Güney Kore, ‘Kıyı Bahçesi adını verdiği projesinde, Türkiye ile Güney Korenin dostane ilişkilerini de hazırladığı bir köşede ziyaretçilere anlatacak. Güney Korenin kültürü ve sosyal yaşamının anlatılacağı bahçe hakkında bilgi veren Mühendis Kun Hyung Yook, şöyle konuştu:"Bu geleneksel bir Kore bahçesi. Özellikle Suncheonda yer alan bahçeleri yansıtmak istedik. Kullandığımız malzemelerin büyük kısmı Koreden geldi,  Türkiyeden temin ettiğimiz malzemeler de oldu. Özellikle ahşap malzemeleri Koreden getirdik." Bitkilendirme çalışmaları devam eden bahçenin önümüzdeki hafta tamamlanacağını belirten Kun Hyung Yook, "Bahçede yer alan yapılar Güney Korenin geleneksel yapıları ama Türk yapılarıyla da bir harmonisi var. Bu bağlantının herkesi mutlu edeceğine inanıyorum" dedi. 

DİĞER ÜLKE BAHÇELERİ

EXPO 2016 Antalya sergi alanında bahçe çalışmalarını sürdüren Sudan; gelecek nesillere aktarılacak yeşil dünyayı sembolize edecek bir Sudan Evi inşa ederken, Gürcistan, 120 yıllık geçmişe sahip Batum Botanik Bahçesi ile EXPO 2016da yer alıyor. Alanın en büyük bahçesine sahip Nepal ise 3 bin 600 metrekarelik alanda "Akıllı Çocuklar: Yeşil Şehirler" temalı bir Himalaya bahçesi kuruyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler