ÖĞRENCİLERE MESLEKİ TAVSİYELER

Yalova Meslek Yüksekokulunda yapılan Plant Konferansında konuşan SASBÜD Başkanı Abdullah Okul, mesleğe girecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Okul, mesleğin mutlaka zevkle ve severek yapılması gerektiğini söyledi.

ÖĞRENCİLERE MESLEKİ TAVSİYELER

Yalova Üniversitesi Yalova Meslek Yüksekokulunda gerçekleştirilen Plant Konferansına değerli isimler konuşmacı olarak katıldı. Yalova Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunu dolduran öğrenciler konuşmacılara bol bol sorular yönelterek verimli bir söyleşi olmasını sağladılar. Moderatörlüğünü Prof. Dr. Refik Alanın yaptığı konferansa Yalova Garden Yönetim Kurulu Üyesi Selami Doğancı, SASBÜD Başkanı Abdullah Okul, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Üretim ve Lojistik Müdürü Barış Şişman ve Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman konuşmacı olarak katıldı. Konferansın açılış konuşmasını ise Yrd. Doç. Dr. Gül Yücel yaptı. Plant Dergisinin daha önce de Yalova Meslek Yüksekokulunda söyleşi düzenlediğini hatırlatan Yücel, Plant Dergisinin önemli bir işe imza atarak öğrenciler ile sektör temsilcilerini buluşturduğunu söyledi.

 

PEYZAJIN TARİHİ SÜRECİ

Prof. Dr. Refik Alan, katılımcılara teşekkür ederek Türkiyede peyzajın tarihsel sürecini kısaca anlattı. Alandan sonra ilk olarak söz alan Plant Dergisi İmtiyaz Sahibi Remzi Adıyaman, daha önce de Yalova Meslek Yüksekokulunda benzer bir program yaptıklarını ve o zaman da büyük ilgi gördüklerini, bu ilgi için teşekkürlerini iletti. Adıyaman, Plant Konferansları düzenlemedeki ana amacının öğrenciler ile sektör üreticilerini ve kamu görevlileri ve de STK temsilcilerini bir araya getirmek ve öğrencilere gelecekleri için katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Yalovadaki Plant Konferans konuşmaların ardından öğrencilerin sorularıyla devam etti.

 

ZEVK İÇİN İŞ

SASBÜD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, mesleğini çok sevdiğini ve öğrencilerin de mutlaka mesleklerini sevmeleri gerektiğini söyledi. "Ben zevk için iş yapıyorum" diyen Okul, "Bunu daha önce de birkaç kez söyledim, çok dikkat çekti. Ben zevk için iş yapıyorum, birileri de bana para veriyor. Bir şey üretiyorsunuz. Bir şeyin var olduğunu görüyorsunuz. Gözünüzün önünde değiştiğini görüyorsunuz ve bunu satıyorsunuz. Bir de para kazanıyorsunuz. Vallaha çok zevkli bir iş! Sizin açınızdan söylemek gerekirse; sizin neyi istediğiniz, nasıl istediğiniz önemli. Ben hayatta bunu gördüm, biz buradayız demek ki bu işi seviyoruz. Bu işi sevmeyen yapamaz. Yapmasın da zaten! Sadece para kazanmayı hedefliyorsa zor, zahmetli, nankör bir iştir. Ama seviyorsanız her türlü maddi manevi tatmini gerçekleştiren bir iştir" diye konuştu.

 

YEŞİL ÇATI

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Üretim ve Lojistik Müdürü Barış Şişman, Yalovanın hem sektör hem de sektör eğitimi için çok önemli bir yer olduğunu bu bağlamda burada eğitim alan öğrencilerin çok şanslı olduklarını söyledi. Şişman, şunları ifade etti: "Biz eskiden İstanbulda imar planlarına 7. kattan bakıyorduk. Şimdi 25inci 30uncu katlardan bakmaya başladık. Bununla birlikte artık o çirkin çatıların dönüşümü olması gerekiyor. Yeşil çatıların olması gerekiyor. Şehrin nüfusu artıyor, karbondioksit salınımı var. Tekrar fotosentez oksijen karbondioksit dengesini sağlanması gerekiyor. En azından kamu bahçeleri, hastaneler, belediye binalarının çatılarını yeşil çatı olarak düzenlemeliyiz. Dünyadaki trend buraya doğru gidiyor. Bu konuda biz de çok amaçlı peyzajlar yapıyoruz. Yeni objeler kullanıyoruz; duvar bahçe yapıyoruz, modern saksılar kullanıyoruz. İnsanlar metroda, tramvayda, otobüste giderken belki durakta beklerken orada bir çiçek görüp mutlu oluyor. Bizim öncelikli amacımız bu İstanbulluları daha çok yeşille buluşturup onları mutlu etmek."

 

YURT DIŞINA KALİTELİ ÜRÜN

Yalova Garden Yönetim Kurulu Üyesi Selami Doğancı ise Yalova Garden AŞ hakkında öğrencilere bilgiler verdi. Yalova Gardenın çok yakında tam kapasiteyle faaliyete geçeceğini kaydeden Doğancı, "Yalova Gardenda işletmeler tam faaliyete geçtiği zaman çok büyük bir üretim burada gerçekleşecek. Burada ciddi bir ihtisaslaşma var. Mevsimlik ürütenler, çalı gruplarını üretenler, farklı bitki üretenler var. Alt sektörü sektörle birlikte burada pazarlama aşamasındayız. Bunlar oluştuğu sürece, sayısal olarak kapasite raporlarımız oluştuğu sürece, biz kesinlikle yurt dışına kaliteli ürün satan bir yapı içine gireceğiz. Bunda da hepinizin katkısı olacaktır" dedi.

 


Plant Conference organized in Yalova Vocational School. Professor Dr. Rafik ALAN, Selami DOĞANCILAR Abdullah OKUL, Barıs ŞİMŞEK and Remzi ADIYAMAN participated as speakers. Head of SASBÜD Mr. OKUL mentioned that students should make sure to love the profession.


Paylaş: 

Diğer Haberler