EXPO 2016DAKİ TÜRK BAHÇESİ GELENEKTEN GELECEĞE YANSIMALARI ANLATACAK

Farklı kıtalardan, farklı kültürlerden 51 ülkenin kendi bahçelerini kurduğu EXPO 2016 Antalya’da Türkiye, 2 ayrı pavilyonda temsil edilecek.

EXPO 2016DAKİ TÜRK BAHÇESİ GELENEKTEN GELECEĞE YANSIMALARI ANLATACAK

"Gelenekten geleceğe yansımalar" sloganıyla hazırlanan Türkiye pavilyonunda zengin Türk kültürü ile Türkiyenin modern yüzü anlatılacak. 
Resmi açılışı 22 Nisanda gerçekleşecek olan EXPO 2016 Antalyada, aralarında Japonya, Çin, Nepal, Güney Kore, İtalya, Almanya, Hollanda ve İngilterenin de bulunduğu 51 ülke, birbirinden renkli bahçeler kurdu. EXPO 2016 Antalyanın ev sahibi Türkiye ise EXPO 2016da 2 ayrı pavilyonda tanıtılacak. Türkiye pavilyonu sergi alanında batı kanalının sağ ve solunda iki ayrı alanda yer alacak. Türk pavilyonu için "Gelenekten Geleceğe Yansımalar" sloganından yola çıkılarak bir tasarım hazırlandı. Her iki pavilyonda yaklaşık 64er m2 kapalı alan bulunuyor. Küp şeklindeki binaların dışı ise ayna kaplı. Gelenek kısmında yerden dönerek yükselen çiçek parterleri ayna ile buluşup, gelecek kısmında buluştuğu aynadan pergole formunda dönerek yukarıya doğru devam ediyor.Türk pavilyonunda "Çiçek ve çocuk" temalı EXPO 2016 Antalyanın alt temaları olan tarih ve sürdürülebilirliğe vurgu yapılacağını belirten Proje Mimarı Halime Şenol, şunları söyledi; "Gelenek bölümünde geçmişle ilgili tanıtımlar yapılacak ve geleceğe nasıl bir tohum serildiği vurgulanacak. Gelecek bölümünde ise, dünyamıza, değerlerimize sahip çıkmak ve sürdürülebilir kılmak için serpilen tohumdan ilerleyen Türkiyenin yeni yüzü ve planları anlatılacak. Geleceğe miras bırakacağımız yaşanabilir bir çevre ve yeşil bir dünyaya vurgu yapılacak." Küp şeklindeki binaların içinde duvara yansıyan projeksiyonlar aracılığıyla duvara yansıtılacak filmlerle de Türkiyenin tanıtımı yapılacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler