İSTANBUL LALE AÇTI

Emirgan Korusunda açılışı yapılan 9. İstanbul Lale Festivali ile bu yıl da İstanbul laleyle buluştu. Festival 30 Nisana kadar sürecek.

İSTANBUL LALE AÇTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 9. Uluslararası İstanbul Lale Festivalinin açılışı yapıldı. Emirgan Korusundaki açılışta konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, lalenin evine döndüğünü belirterek, Bugün 2014 yılında, 9. Uluslararası Lale Festivalinde, 20 milyon lale İstanbulluları selamladı. İstanbulluların yüzüne güldü dedi.

211 FARKLI TÜR

Ebrudan, heykele lale temalı pek çok ürünün satışının yanı sıra resim ve fotoğraf sergisi ile müzik dinletileri gerçekleştirilecek. Ebru sanatçıları yapacakları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluşurken, En Güzel Lale Yarışmasında en güzel lale fotoğrafını çeken kişiler ödüllendirilecek. Lale Festivali etkinlikleri kapsamında canlı lale satışı da yapılacak. Bu yıl da Silivriden Tuzlaya İstanbulun tamamında bu yıl 211 farklı türde lale dikimi yapıldı.

20 MİLYON SOĞAN

Lale soğanları Konyanın Çumra ilçesi başta olmak üzere; Silivri, Çatalca ve Şile, Pamukova ve Geyve köylüleri tarafından yetiştirildi. 2014 yılı Lale Mevsimi için semt parkları dahil olmak üzere toplam 20 milyon lale soğanı dikildi.

Çiftlerin de gözdesi

Festival kapsamında ekilen laleler fotoğraf çektirmek isteyen gelin ve damatların da gözdesi oldu. Beykozda bulunan Hıdiv Kasrının her köşesinde başka bir çiftin fotoğraf çektiriyor. Açan çiçekler ve göz alıcı peyzaj kapalı mekan çekimlerini tercih etmeyen çiftler için renkli bir fon oluşturuyor. Hidiv Kasrını cazip hale getiren en önemli etken ise kasır bahçesinde yapılan nişan ve nikah öncesi çekimler için ücret alınmaması ve herhangi bir kısıtlama getirilmemesi.


Paylaş: 

Diğer Haberler