KARTAL BELEDİYESİ BU YÖNTEMLE AĞAÇLARI KURTARIYOR

KARTAL BELEDİYESİ BU YÖNTEMLE AĞAÇLARI KURTARIYOR

Kartal Belediyesi, geri dönüşümü sağlanabilen atıklarla ilgili mahallelerde sürdürdüğü çalışmalarına devam ediyor.  Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile birlikte Kartal Belediyesi adına geri atık toplaması yapan Hurda Kağıt Hammaddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (HURSAN) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Tansel  Akbaysan ile atık toplama çalışmalarıyla ilgili şirket tesislerinde görüşme yaptı. Sorunların ve devam etmekte olan çalışmaların konuşulduğu toplantıda geleceğe dönük değerlendirmeler yapıldı.

 

Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediyesinin geçtiğimiz dönemde İstanbulda Çevre Bakanlığınca ödüle layık görüldüğünü anımsatarak "Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz, çevre, doğa ve insan odaklı hizmet anlayışıyla geri dönüşümün önemine sürekli vurgu yapmaktadır. Kartalın temiz ve yaşanabilir bir kent olması adına Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Özün yol göstericiliğinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu bağlamda Kartalda 2009 yılında toplanan ambalaj atığı miktarı yıllık 1.432.718 kg iken 2013 yılında bu rakam 3.830.150 kg  olmuştur ve 2014 yılının başından beri aylık toplanan ambalaj atığı miktarı iki kat artmış bulunmaktadır. Kartalda yurttaşlarımızın da konuya gösterdiği duyarlılık çok önemlidir. Çevre ve Koruma Müdürlüğümüzün başarılı çalışmaları ve HURSANın konuyu titizlikle sürdürdüğü atık toplama çalışmaları olumlu yönde sürmektedir. 1 ton geri dönüştürülmüş kağıtın 17 yetişkin ağacın kesilmesini engellediği, uzmanlarca ifade edilmektedir. Kartalda 5 yılda yaklaşık 266.554 ağacın kesilmesine neden olacak kadar geri dönüşüm sağlamış olmamız önemli bir çalışmadır.  Ayrıca bu konuda 2009-2013 yılları arasında Müdürlüğümüz tarafından tüm mahallelerde bilgilendirilme çalışmaları yapılmış olup tüm okul, kamu kurumları ve sitelere,  talep halinde tarafımızdan eğitim verilmektedir. Vatandaşlarımız, konu ile ilgili Alo Çevre hattını arayarak şikayet ve taleplerini iletebilir "dedi.

 

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars da konuya rakamlarla değinerek " 1 ton kullanılmış kağıt çöpe atılmayıp geri dönüştürüldüğü ve kağıt üretiminde tekrar kullanıldığı zaman
12.400 m3 havadaki sera gazı olan karbondioksitin bertaraf edilmesi, 12.400 m3 oksijen gazının üretilmeye devam etmesi, 34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağacın korunması, ayda 3 ailenin tükettiği 32 m3 su tasarrufu, kış aylarında ısınma amacı ile iki ailenin tüketeceği 1750 litre fuel-oil tasarrufu, 2,4 m3 çöp depolama alanından tasarruf, 20 ailenin 1 ay süreyle tüketeceği 4100 kw/sa elektrik enerjisinden tasarruf edilebilmesi mümkündür. Kartalda geri dönüşüm adına yaptığımız çalışmalara katkı veren herkese teşekkür ediyoruz "dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler