KONYAYA 80 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, kentin köy, belde ve ilçelerinde oluşturulacak koruluklara 80 milyon fidan dikilecek.

KONYAYA 80 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde, kentin 584 köy, 168 belde ve 31 ilçesinde oluşturulacak koruluklara 80 milyon fidan dikilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akyokuş Tesislerinde düzenlenen imza töreninde, kent merkezinde son 10 yılda 13 milyon 600 bin fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi.

Yapılan protokol ile Konyanın farklı bölgelerinde 80 milyon fidanı toprakla buluşturacaklarını ifade eden Akyürek, Türkiye nüfusu kadar ağacı kente kazandırmak için adım attıklarını, bunun gerçekleşebilecek bir hedef olduğunu dile getirdi.

Akyürek, Konya sınırlarında orman varlığını artırarak, Türkiyedeki orman varlığına katkı sağlamış olacaklarını vurgulayarak, "Konyanın 584 köyü, 168 beldesi, 31 ilçesinde köy ve şehir korulukları oluşturacağız. Ağaç, çok büyük bir zenginliktir. Doğal ormanı oluşturamayan şehirler, gerçek şehir hüviyetini kazanamaz" dedi. 

Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker de Türkiyenin, orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olduğunu, 2023 hedeflerinin; Türkiyedeki orman varlığını yüzde 27den yüzde 30a çıkarmak olduğunu belirtti.

Şeker, ülke gündemi açısından son derece önemli olan projeyi gündeme getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Akyüreke teşekkür etti. 

Konuşmaların ardından fidan dikimi ile ilgili protokol, Akyürek ve Şeker arasında imzalandı.    


Paylaş: 

Diğer Haberler