KÜÇÜKÇEKMECEYE YENİ ŞEHİR PARKI

Küçükçekmece Menekşe Deresi Çevre Düzenlemesi ve Park Yapımı Temel Atma Töreni’nde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “2004 yılında Küçükçekmece’de toplam 100 bin metrekare yeşil alan vardı.

KÜÇÜKÇEKMECEYE YENİ ŞEHİR PARKI

Bugün sadece burada 186 bin metrekarelik bir alanı yeşillendiriyoruz. İlçedeki yeşil alan miktarı 3 milyon metrekareyi aştı" dedi.

Küçükçekmece Menekşe Deresi Çevre Düzenlemesi ve Park Yapımı Temel Atma Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Törende Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Milletvekili Feyzullah Kıyıklık, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar da yer aldı.

 

Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul dünyanın 130 ülkesinden büyük devlet gibi olduğunu ve geçmişten gelen altyapı ve su gibi sorunların çözümünün kendilerine nasip olduğunu belirterek, Küçükçekmecedeki Hasanoğlu ve Menekşe derelerinden akan pislikler ile kötü kokular nedeniyle geçmişte bu bölgede bir araya gelmenin mümkün olmadığını söyledi.

İstanbulluların desteğiyle İstanbula hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını, şehrin tarihinde nasip olmayan bir şekilde 3. kez bize başkan seçilerek hizmet için gece gündüz demeden koşturduklarını anlatan Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

 

"Geçmişte dereler açık kanal kabul ediliyordu ve atıksuları boruları derelere bağlanarak sanayi ve işyeri ruhsatı alınıyordu. İstanbulun bütün dereleri gibi bu bölgedeki dereler de pislendi. Sivrisinek, pislik hak getire. 2006 yılında ciddi bir yağmur sonucunda buradaki bir sel baskınına geldik. Hemen işe koyulduk. Küçükçekece Gölünün batı, doğu ve kuzey yamaçlarındaki atıksuları kolektörlere alarak göle bir damla atıksu gitmesin diye çalıştık. Dev tünellerle atıksuları Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisine götürerek arıtarak tertemiz bir şekilde Marmara Denizine akıtıyoruz."

Bugün burada 186 bin kilometrekarelik alanın temelini attıklarını, temel atılan yerin hemen aşağısında 100 bin metrekarelik bir yeşil alanı bitirerek açılış yapmadan hizmete aldıklarını aktaran Başkan Topbaş, "2004 yılında Küçükçekmecede toplam 100 bin metrekare yeşil alan vardı. Bugün sadece burada 186 bin metrekarelik bir alanı yeşillendiriyoruz. İlçedeki yeşil alan miktarı 3 milyon metrekareyi aştı. Hemen şurada 3 katlı kavşak yaparak buradaki ulaşım sıkıntısını ortadan kaldırıyoruz. Buradan 5 dakika yürüyerek, bir diğerine 15 dakika yürüyerek iki ayrı metro istasyonuna ulaşabileceksiniz. Marmaray da hafif raylı sistem şeklinde buradan geçecek" diye konuştu.

 

Konuşmasının sonunda projenin müteahhidini sahneye davet eden Topbaş, süre pazarlığı yaparak 30 Haziran 2016 tarihinde bitirilecek çevre düzenlemesinin 23 Nisan 2016 tarihine yetiştirilmesini istedi. "23 Nisanda burada çocuklarımızla şenlik yapacağız" diyen Topbaş, yine çocuklarla birlikte butona basarak projenin temelini attı.

Islahı yapılan Menekşe Deresinin yanında yer alan 186 bin metrekarelik park alanında büyük meydanlar, aktivite ve yeşil alanlar, bisiklet ve yürüyüş parkuru, kültür-fizik aletleri ve spor alanları ile sosyal alanlar yer alacak.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler