MİLLİ BOTANİK BAHÇESİNDE PEYZAJ DÜZENLEMESİ SÜRÜYOR

Türkiye’nin en büyük botanik bahçesi olan ‘Türkiye Milli Botanik Bahçesi’nin bitkisel peyzaj düzenleme çalışmaları Kırmızı Beyaz Süs Bitkileri, Elvin Peyzaj ve Simge Fidancılık ortaklığında devam ediyor.

MİLLİ BOTANİK BAHÇESİNDE PEYZAJ DÜZENLEMESİ SÜRÜYOR

Türkiye Milli Botanik Bahçesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük botanik bahçesi özelliğini taşıyan Türkiye Milli Botanik Bahçe Projesi’nin yapımı Ankara’da hızla devam ediyor. Projenin inşaat çalışmaları DETAŞ Şirketler Grubu tarafından yürütülüyor. Parkın bitkisel peyzaj düzenleme çalışmaları ise Kırmızı Beyaz Süs Bitkileri Ltd. Şti, Elvin Peyzaj Proje Ltd. Şti ve Simge Fidancılık Ltd. Şti ortaklığında tamamlanıyor. Çalışmaların başarılı bir şekilde yürütüldüğünü anlatan Kırmızı Beyaz Süs Bitkileri’nden Adil Köse, büyük bir uyum içerisinde başarılı bir şekilde çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Köse, “Bu proje Nietzsche’nin, ‘Doğa bize aldırmadığından, doğanın ortasında kendimizi öyle rahat hissederiz ki’ cümlesinden yola çıkarak, kentsel yaşamda betonların arasında boğulan insanların nefes almasına ve doğayla bütünleşmesine kapı açacaktır. Bu hayat dolu projede DETAŞ Konut A.Ş. ve çözüm ortakları olarak Kırmızı Beyaz Süs Bitkileri, Elvin Peyzaj Proje Ltd. Şti. ve Simge Fidancılık Ltd. Şti.’ye teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

 

2 BİN 500 DEKAR

 

Türkiye Milli Botanik Bahçesi parkı ‘Uluslararası Botanik Bahçelerini Koruma Birliği’nin tüm kriterlerini karşılıyor. Rusya’daki 3 bin 400 dekarlık parktan sonra 2 bin 500 dekarlık arazide kurulan Botanik Park, Avrupa’nın ikinci büyük parkı olacak.

Dünyadaki bitki çeşitliliğine sahip 8 bölgeden üçünün Türkiye coğrafyasında kesiştiği ve ülkemizdeki 12 bin bitki türünün 4 bininin endemik tür olduğu bilinmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Türkiye Milli Botanik Bahçesi ile ilgili yapılan açıklamada, “Bu projeyle Türkiye’nin biyoçeşitliliğinin garanti belgesini imzalamış oluyoruz, biyoçeşitliliği sigorta altına almış oluyoruz” ifadesi kullanıldı.

Proje kapsamında 3 milyon örnek kapasiteli herbaryum kompleksi, 71 bin metrekarelik sera kompleksi, giriş kompleksi, 10 bin metrekarelik bitki sarayı, peyzaj alanları, laboratuarlar, araştırma merkezleri ve dinlenme gezinti alanları bulunan bu proje, Ankara için üniversiteler arası yen bir oksijen deposu olacak.

Proje arazisinin bir kısmı Atatürk Orman Çiftliği’ne ait, bir kısmı ise Maliye Hazinesinden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na tahsis edildi.

Plantations of Turkeys largest botanical garden in Ankara ‘Turkey’s National Botanical Garden’ continues by the collaboration of Kırmızı-Beyaz Ornamental Plants Co, Nurseries, Elvin Landscape Co., and Simge Nurseries Co.  companies.

 

  


Paylaş: 

Diğer Haberler