MODERN SERACILIK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hakkari Valiliği tarafından Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Programı (KDRP) kapsamında Hakkari İl Müdürlüğünce sağlanan bütçe ile Merkez ve üç ilçede seralar oluşturulmuştur.

MODERN SERACILIK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından uygulanan proje ile Hakkari ilinin mikroklima özelliği taşıyan bölgeleri öncelikli olmak üzere Merkez ve ilçelerinde 250 m2lik seralar kurulmuştur.

Kurulan seraların 9 tanesi Çukurca, 5 tanesi Şemdinli Derecik, 2 tanesi Yüksekova Esendere  ve 4 tanesi ise Merkez Çimenli ve Üzümcü köylerinde olmak üzere toplam 20 adet sera yapımı gerçekleştirilmiştir.

Bu seralar kurulmadan önce merkez ve ilçelerin bazı bölgelerinde teknik elemanlarca  inceleme yapılarak, özellikle "mikroklima" özelliği taşıyan alanlar tercih edilmiştir. Bu alanlar ilkbahar erken dönemi ile sonbahar geç döneminde üretim yapılabilecek bölgelerdir. Bu üretimle çiftçiler birim alandan daha fazla verim elde edebilecek ve yılda üç dönem üretim yapılabilme imkanına sahip olacaktır.

 

İl Müdürü Mehmet YILDIRIM "Bu proje ile Hakkârinin sert ve karasal iklimine rağmen uzun güneşlenme süresini avantaja çevirerek; şehir dışından alınan meyve ve sebzelerin kentte yetiştirilmesini mümkün kılmayı amaçladık. Bu projeyle kaliteli ve verimli ürünler yetiştirilecek, birim alandan alınan verim arttırılacaktır. Bununla çiftçilerin gelir düzeyi yükseltilecek, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlanacak, ortaya çıkan yeni iş alanı sayesinde genç nüfusun şehir dışına göç oranı bir nebze de olsa azaltılması hedeflenmektedir."dedi

İl Müdürü Mehmet YILDIRIM Hakkârinin tarım ve hayvancılık konusunda gelişmesini sağlayacak projelerin 2015te de devam edeceğini belirtti.


Paylaş: 

Diğer Haberler