MUHTEŞEM GECE BÖYLE GEÇTİ

Sektörün Oskar’ları olan Plant Ödülleri Ankara’da düzenlenen muhteşem geceyle sahiplerini buldu. JW Marriott Hotel’deki ödül gecesine bin davetli katıldı. Vatan Şaşmaz’ın sunucuk yaptığı ödül gecesinin sonunda Zara misafirlere konser ziyafeti sundu.

MUHTEŞEM GECE BÖYLE GEÇTİ

Sektörün Oskarları olan Plant Ödülleri Ankarada düzenlenen muhteşem geceyle sahiplerini buldu. JW Marriott Hoteldeki ödül gecesine bin davetli katıldı. Vatan Şaşmazın sunucuk yaptığı ödül gecesinin sonunda Zara misafirlere konser ziyafeti sundu. Geceye sektör temsilcilerinin yanı sıra, Ankara protokolü ve çok sayıda davetli de ilgi gösterdi. Plant Ödülleri 2013-2014 Ödül Töreni Ankara JW Marriott Hotelde düzenlenen muhteşem ödül gecesiyle sahiplerine verildi. Vatan Şaşmazın sunuculuğunu yaptığı gecede Zara konuklara unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Ödül gecesine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa İsen, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Koop Başkanı Eyüp Alemdar, Bakanlık Müsteşarları, Daire Başkanları, Belediye Başkanları, Kaymakamlar, Valiler, üretici birlik başkanları, sektör temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Plant Ödülleri Gecesi kokteyle başladı. Konuklar kokteylde sektörün sorunlarını konuşma imkanı buldu. Daha sonra yemek programıyla birlikte ödül gecesinin heyecanı başladı. Ünlü isim Vatan Şaşmazın sahneye çıkmasıyla birlikte heyecan doruk noktaya ulaştı. Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Dergisinin organize ettiği 1. Plant Ödülleri büyük bir heyecanın yaşandığı ödül gecesinde sahiplerine dağıtıldı. Ödül gecesinde 4 ayrı kategoride toplam 32 ödül sahiplerini buldu. Sektör temsilcileri ödül gecesinin sonunda ünlü şarkıcı Zaranın birbirinden güzel şarkılarıyla eğlendi.

8 AYLIK ÇALIŞMA

Gecenin açılış konuşmasını yapan Plant Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Genel Yayın Müdürü İbrahim Adıyaman, Plant Dergisinin kısa bir zaman içerisinde görsel ve düşünsel olarak ilerleme kaydettiğini belirtti. Plant Dergisinin sektöre çok büyük bir katkısı bulunduğunu söyleyen Adıyaman, ödül organizasyonu ile ilgili olarak şunları ifade etti: "Genelde bu tür ödül organizasyonlarının çıktısı, hem yarışma ve rekabet duygusunu artırarak kalitenin yükselişinde öncü olmak; hem de alan içi organizasyon ve koordinasyonun sağlanmasına önayak olmak şeklinde tezahür ediyor. Yaklaşık 8 ay süren çetin bir hazırlık aşamasında bizi motive eden ve diri tutan şey aslında bu iki beklenti oldu." Genel Yayın Müdürü Adıyaman, Plant Ödüllerinin 2 yılda bir düzenleneceğini ve gelecek organizasyonun Plant Ödülleri 2015-2016 olarak Türkiyenin başkan bir şehrinde yapılacağını söyledi. Adıyaman, "Sıfırdan bir "organizasyon" oluşturmak gerçekten zor bir iş.  Bu bakımdan 2 yıl sonra daha geniş bir katılımla hep beraber daha güzel işler ortaya çıkarabileceğimiz kanaatindeyim" dedi. 

BU TÜR YAYINLAR ÖNEMLİ

Plant Ödülleri gecesine katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kudbettin Arzu yaptığı konuşmada Plant Dergisini bu büyük organizasyon için tebrik etti. Ödül gecesinin önemli bir organizasyon olduğunu ifade eden Arzu, "Bu tür ödül törenleri, bu tür yayın faaliyetleri sektörün gelişmesine büyük katkılar sağlıyor" dedi. Süs bitkileri yetiştiriciliği sektörünün son yıllarda büyük ilerleme kaydettiğini belirten Bakan Yardımcısı Arzu, "Bu başarıda üretici ve ihracatçıların büyük rolü var" diye konuştu. Arzu, şunları ifade etti: "Süs bitkileri ihracatı geçen yıl itibariyle 85 milyon dolara yükseldi. Bu başarıda esas pay değerli üreticilerindir. Sektör çok büyük ilerleme kaydetti. Buradan sektörü alkışlıyorum" diye konuştu.

SEKTÖRÜN SAHİBİ KİM?

Ödül töreninden önce sektörle ilgili bir değerlendirme konuşması yapan Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ise birlik olarak süs bitkileri sektörüne katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Süs bitkileri ile ilgili yasanın uygulanması noktasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetkili olduğunu anlatan Bayraktar, "Bu durum, sektörün sahibi kim? sorusunu gündeme getiriyor. Bu sektörün sahibini bulması lazım" dedi. Üniversitelere sektörün gelişmesi adına daha fazla Ar-Ge desteği verilmesi gerektiğine işaret eden Bayraktar, baraj, göl ve yol kenarı gibi noktalarda egzotik bitkiler yerine yerli ürünler kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

KABUĞUMUZDAN ÇAKMA ZAMANI 

Süs Bitkileri Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, sektörde 25 bini ihracat kolunda olmak üzere 300 bin civarında kişinin çalıştığını söyledi. Sektördeki katma değer oranının yüzde 95 seviyelerinde bulunduğunu anlatan Bağdatlıoğlu, sektörün artık kabuğundan çıkma zamanının geldiğini kaydetti. Gecede bir konuşma yapan SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun da sektörün öneminden bahsetti. Altun, sektör adına Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla önem verilmesini istedi. Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı Murat Ermeydan ise Türkiyede 45 üniversitede Peyzaj Mimarlığı Bölümü bulunduğunu ve her yıl bin - bin 200 peyzaj mimarının bu bölümlerden mezun olduğunu kaydetti. Ermeydan, "Bizler peyzaj mimarları olarak bu sektörde iş yapacağı ve çalışacağız. Sizin desteklerinizi bekliyoruz" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler