PARK BAHÇE BİTKİLERİNİN PEYZAJI ÇIKARILIYOR

Harran Üniversitesi Şanlıurfa’daki Park ve bahçelerde yer alan ağaç ve bitkilerin peyzaj ve botanik değerlerini tam olarak çıkarmak için çalışma başlattı.

PARK BAHÇE BİTKİLERİNİN PEYZAJI ÇIKARILIYOR

15 yıl önce baskısı yapılmış olan "Şanlıurfa’nın egzotik ağaç ve canlıları" isimli kitabın da yazarı olan Prof. Dr. Hasan Akan; “Birinci baskısı hem az sayıda hem de istenilen kalitede bastırılamadı. Mevcut çalışmalarımız kitabımızın ikinci baskısı şeklinde olacak. Bu çalışmaları yüksek lisans öğrencisi Mehmet Aslan ile birlikte yapıyoruz. Her hafta sonu yaptığımız çalışmalarla, bitkilerin peyzaj ve botanik değerlerini mercek altına alıyoruz” dedi.

 

Özellikle bugünlerde sonbaharın kızıl renkteki zarif ve dekoratif bitkilerini fotoğrafladıklarını söyleyen Prof Akan;  “Park ve Bahçe bitkileri konusunda Şanlıurfa belediyesinin park bahçe müdürlüğünün yeşillendirme ve peyzaj çalışmalarını takdirle karşıladım. Gerçekten emek verilerek yapılmış çalışmalar olduğunu gördüm. Ama bununla yetinilmemeli. Biz de Üniversite olarak olarak daha bilinçli çalışmalar için Belediyemizle koordineli çalışmalar yapabiliriz. Bu koordineli ve birlikte çalışmalarla, ağaç ve yeşilin önemini şehrimize tam olarak benimsetebiliriz. Harran Üniversitesi Botanik Anabilim Dalı olarak üzerimize düşen bir görev olursa,  belediyemizle ve diğer ilgili kurumlara bilgi ve tecrübemizi paylaşmaya hazırız. Panel, sempozyum ve kamuoyu bilinçlendirmesi ile şehrimizi peyzaj ve botanik konusunda daha da duyarlı hale getirmeliyiz" diye konuştu.

 

Harran Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan, yaptığı çalışmalarını tamamladığında kitap haline getirmeyi planlıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler