Sektörün Uluslararası Fuarı

Peyzaj ve süs bitkileri sektörünün en büyük açık hava fuarı PSB Anatolia 6’ıncı yılında uluslararası unvanla kapılarını açtı.

Sektörün Uluslararası Fuarı

 

PSB Anatolia Uluslararası Peyzaj, Süs Bitkileri ve Bahçe Sanatları ve Ekipmanları Fuarı'nın açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Kırkpınar'daki 60 bin metrekarelik fuar alanında 230 firma, 24 belediye ve diğer kuruluşlar ürünlerini sergilediği özel alanlarını ilgi çekici dokunuşlarla hazırladı.

 

Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Ali İnci, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, SUBÜ Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç, Fuar Koordinatörü Remzi Adıyaman, ilçe belediye ve AK Parti teşkilat başkanları, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

"Sakarya'nın ekolojisi üretmeye teşvik ediyor"

Kurdeleyi keserek dev fuarın startını veren Yüce, Sakarya'nın süs bitkisi üretimine uygun bir ekolojiye sahip olduğunu ve oluşturulan teknik altyapının kendilerini sürekli çalışmaya, üretmeye teşvik ettiğini söyledi.

 

Yüce, "Dünya'da Süs Bitkisi üretimi incelendiğinde, süs bitkileri üreticiliği çok eskilere dayandığını görüyoruz. Zaman içerisinde savaşlar, salgınlar, sosyolojik ve kültürel değişimler bu üretimi etkilemiştir.  Bugün görüyoruz ki Avrupa ülkeleri de artık bu talebi karşılayamıyor. Sakarya'mızın Süs Bitkisi Yetiştiriciliğine uygun ekolojisinin olması bizlere çok uygun bir üretim sahası sunuyor. Buna ilaveten üretim konusunda teknik altyapılarımızın olması bizleri sürekli çalışmaya, üretmeye yönlendiriyor" dedi.

 

"Süs bitkileri sektörü gelişiyor"

Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, projenin şehirde iz bırakacağını hatırlatarak, "Süs bitkilerin gelişimi ile ilgili almış olduğum bilgiler bana bir sözü hatırlattı. Eğer bir yerde iz bırakmak istiyorsanız orada iz bulmalısınız. Son birkaç yılda Büyükşehir'in el atmasıyla buradaki iz daha da güçlenmiş" şeklinde konuştu. AK Parti Milletvekili Ali İnci de, "4 yıl içerisinde Başkan Ekrem Yüce'nin katkısıyla fuar çok güzel bir alana dönüştü, emeği geçenlere teşekkürler" ifadelerini kullandı.

 

Fuar koordinatörü Remzi Adıyaman ise, "PSB bu yıl uluslararası konumunda. Türkiye'nin en kapsamlı açık alan fuarı konumunda. Çok zorlu olmasına rağmen güzel ilerliyoruz. 20 ülkeden çok nitelikli profesyonel ziyaretçilerimiz burada. Sakarya'ya uluslararası bir fuar kazandırdık. 4 yıl boyunca Ekrem başkanımız bize büyük destek sağladı. Türkiye'deki sektörümüz ona minnettar" dedi.

 

İthalatı azaltıp, ihracatı artıran fuar

SATSO Akgün Altuğ da fuarın ihracata katkısına dikkat çekerek, "Fuarın başladığı o günden bugüne ithalat azaldı ihracat arttı. Bu çok önemli. Şehrimizin ve ülkemiz için ürettiğini satmak çok önemli. Fuarın sektöre şehrimiz ve ülkemizin ekonomisine katkı sunması diliyor, fuarın hayırlar getirmesini temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Otuzoğlu da, "Peyzaj mimarlarının istihdamının artması gerekiyor. Dönüşüm içinde süs bitkileri önemli, yerli üretim ve ihracatımız desteklenmeli." ifadelerini kullandı. SÜSBİR Başkanı Savaş Akdağ ve Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Genç de sektörün ilerlemesi, gelişmesi ve şehrin katma değer kazanmasında fuarın büyük rol oynadığını ifade etti.

 

En gözde ürünler bu fuarda

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar, konuşmaların ardından fuar alanını gezerek sergiye çıkarılan süs bitkisi ve peyzaj ürünlerini inceledi. PSB Anatolia Fuarı, Kırkpınar'da 6-9 Eylül tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerini ağırlayacak. Fuar alanında 230 katılımcı firma bahçe sanatları için tasarlanan en gözde ürünleri, en son teknoloji ve tasarım peyzaj ürünlerini ve binlerce çeşit süs bitkisini tanıtacak.

 

Fuara yurt içinden ve dünyadaki onlarca ülkeden 40 bine yakın ziyaretçi bekleniyor. Henüz şimdiden Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Avrupa ve Balkanlar bölgesinden 20 farklı ülke alım için akredite oluşturdu.

 

Organizasyonun en dikkat çekici bölümünün ise TMMOB Peyzaj Mimarları Odası iş birliğiyle yapılacak PMOGENÇ Öğrenci Tasarım ve Uygulama Yarışması olacak. Bu yarışmada ilgili bölümlerde öğrenim gören öğrenciler tasarım ve uygulamalarıyla şampiyonluk için yarışacak.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler