Süs Bitkiciliğinin Kalbi Festivalde Atıyor

3.Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali açılış programında konuşan Yüce, Sakarya’nın sektörde öncü olduğunu belirtti.

Süs  Bitkiciliğinin Kalbi Festivalde Atıyor

3.Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali açılış programında konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya’nın sektörde öncü olduğunu belirtti.

Süs bitkiciliğini önemsiyoruz

Yüce, "Peyzaj ve Süs Bitkiciliği bizim için çok önemli. Ülkemizin yapmış olduğu üretim ve ihracat her geçen gün artmalı. Sektörde yapılan her çalışmanın Türkiye'ye katkı sağladığını düşünüyor ve destekliyoruz. Sakarya'da üçüncüsü gerçekleşen festival bu açıdan çok önemlidir. Bu organizasyonların büyerek devam etmesini diliyorum."

Peyzaj ve Süs Bitkiciliği sektörünün her geçen gün değer kazandığını ifade ederek sözlerine başlayan Başkan Ekrem Yüce, “Süs Bitkiciliği konusunda Sakarya Türkiye’de en öncü bir sektör haline gelmiştir. Bu sene bir kere daha gördük ki bu iş sevgi işi, aşk işi. Bu iş tabiatı sevmekle, doğayı tanımakla mümkün. Bir doğa sevdalısı, yeşil aşığı olarak sizlerle beraber olmaktan duyduğum mutluluğu paylaşmak isterim. Bu aynı zamanda bir sektör. Hem de gözde bir sektör” dedi.

Yaşamak için oksijen şart

Oksijenin ne kadar önemli olduğuna dair bilgiler sunan Başkan Ekrem Yüce, “Malum tüm dünyada yaşama biçimi ve becerisi sürekli değişiyor, yenileniyor. Şehirleşme had safhada. Dünya üzerindeki nüfusun büyük çoğunluğu şehirlerde yaşıyor. Şehirler bu kalabalık nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yenileniyor. Biz insanlar fıtrat gereği tabiattan bağımsız yaşayamıyoruz. Yaşamayı sürdürebilmek için yani vücut fonksiyonlarımızın devamı için en önemli şey nedir: “Oksijen”. Biz oksijeni ağaçlardan, tabiattan sağlıyoruz” dedi.

Yeşili merkeze alan belediyecilik

Başkan Yüce, “Hızla büyüyen şehirlerde insanların tabiatla bağını koparmayacak sistemler geliştirmek için pek çok çalışma yürütülüyor. Parklar, bahçeler, kış bahçeleri, iç ve dış mekân süs bitkileri. Bizler yeşile, ağaca, bitkiye muhtacız. Devasa gökdelenler yapıyoruz, içerisine çiçekler, minyatür ağaçlar koymak zorunda hissediyoruz kendimiz. Çünkü bizim fıtratımız bu şekilde çalışıyor, ancak yeşil görerek, temiz havayı teneffüs ederek huzura eriyoruz. Balkonlarda, şehir merkezlerinde, parklarda, iş yerlerinde, ortak kullanım alanlarında kendilerini huzura kavuşturacak ve rahatlatacak olan iç ve dış mekân süs bitkilerinin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor” dedi.

İhracatta yerimizi güçlendireceğiz

Yüce, “Büyükşehir Belediyesi olarak doğaya gerektiği önemi vermeye ve çevremizi korumaya özen gösteriyoruz. Biliyorsunuz Melen’de 70 dekarlık bir alanda içerisinde 1 milyon 800 bin küsur aromatik bitkinin bulunduğu bir alan hazırladık. İçerisine kurulacak yürüyüş yolları ve bisiklet yollarıyla hemşerilerimiz için eşsiz bir aromaterapi deneyimi ve park alanı inşa edeceğiz. Yine Cumhurbaşkanımızın özel izni ile kurduğumuz Sera A.Ş. ve Fidan A.Ş. ile Sakarya’mızın bu latif havasında yetişen birçok ürünün hem ülke pazarındaki hem de ihracattaki yerini kuvvetlendiriyoruz” dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler