Çimsan Kaliteyi Üreticiyle Buluşturuyor

1996 yılında kurulan Çimsan'ın ana faaliyet konusu içerisinde; çim tohumu, çim ve fidan besleme gübreleri, tarımsal amaçlı gübreler, fidanlık üretim meteryalleri, bahçe ekipmanları, endüstriyel yağlı bitkiler (Kanola) bunuyor.

Çimsan Kaliteyi Üreticiyle Buluşturuyor

Çimsan Yönetim Kurulu Başkanı Antalya Milletvekili Sayın Abdurrahman BAŞKAN ile Çimsan Arifiye Şubesi’nde buluşma fırsatına eriştik. Abdurrahman Bey, Plant Dergisi olarak röportaj teklifimizi kabul ettmeniz bizi çok mutlu etti, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Çimsan Firması’ndan bahsetmenizi rica ediyoruz sizden. Çimsan’ın kuruşu ve bugünlere kadar olan gelişiminden söz eder misiniz?

1996 yılında kurulan Çimsan, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından verilen “Özel Sektör Tarımsal Araştırma Kuruluşu” statüsüne sahiptir. Ana faaliyet konusu içerisinde; çim tohumu, çim ve fidan besleme gübreleri, tarımsal amaçlı gübreler, fidanlık üretim meteryalleri, bahçe ekipmanları, endüstriyel yağlı bitkiler (Kanola) bunuyor. Kuruşlumuzdan bu yana yem bitkileri ithalatı, üretimi ve ticaretini geçekleştiriyoruz. Ayrıca belediyelerin ve kuruluşların peyzaj ve kentsel dönüşüm projelerinde, konusunda uzman peyzaj mimarları ve ziraat mühendisleri ile danışmanlık ve uygulama hizmetleri de veriyoruz.

Çimsan Merkez Ofisi İstanbul’da bunuyor, Antalya’da Lojistik Merkezi ve fabrikamız mevcut,  şu anda bulunduğumuz Arifiye’deki bir lojistik merkezimiz. Buna ek olarak çeşitli illerdeki müşteri temsilcileri, bölge bayileri ve yurt dışı temsilcileri aracılığı ile ürünlerimizi Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkelerinde pazarlıyoruz.

Çimsan Uluslararası düzeyde birçok firma ile çalışıyor, bunlardan bahseder misiniz?

Çimsan, gübre konusunda dünyanın en büyük üreticilerinden The Andersons Firması’nın Türkiye, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu başta olmak üzere 23 ülkede tek distribütörüdür. Yüksek kalitedeki yavaş salınımlı gübrelerin bu ülkelerde AR-GE, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini de sürdürüyoruz. Ayrıca dünyanın saygın tohum firmalarında Amerikan Pennington Seed ve Danimarka’lı DLF firmaları ile ticari işbirliği yürütüyoruz.

Bu bağlanda, Çimsan, sektörünün en kaliteli çim tohumu karışımları ve gübrelerini piyasaya British Seeds, Grassamen ve EverGreen markaları ile sunuyor. Çimsan, yapı marketler, fidanlıklar ve peyzaj sektöründe kalitesi, marka tanınırlığı ve pazar payı ile ilk sıralarda yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’de Kanola tarımının gelişiminde önemli bir öncülük görevi üstlenerek Türkiye’de ilk sertifikalı kanola tohumluğu üretimini gerçekleştirdik.

Dünyadaki lider gübre üreticileri ile yakın temas halinde olup sektördeki gelişmeleri günü gününe takip ediyor ve bu gelişmeleri Türk çiftçisine anında ulaştırıyoruz. Ülkemizde hızla gelişen tarım sektörü ve bitki besin maddeleri potansiyelini çok önemsiyoruz.

Çimsan aynı zamanda Avrupa’nın önemli üreticileri arasında yer alıyor, üretim alanında yapılan yatırımlarınızdan bahseder misiniz?

Kısa zamanda yaptığımız atılımlarla sektörde hızla büyüydük ve 2011 yılında Antalya Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısımdaki 10.000 m?2;’lik alanda kurulu yüksek teknolojiye sahip fabrikamıza taşındık. Son yıllarda yapmış olduğumuz yatırımlarla, sıvı üretimini yılda 6.000 tondan 20.000 tona, toz ve granül üretimini ise 25.000 tondan 50.000 tona çıkararak Avrupa’nın önemli üreticileri arasına girdik.

Geniş bir ürün yelpazesine sahibiz; damla sulama gübreleri, tekli ve çoklu mikro elementler, organik ve aminoasit içerikli gübreler, jel kıvamında kova gübreler ve daha da önemlisi ürüne özel gübreler (granül, toz ve sıvı ) üretiminde sektöre yeni bir bakış açısı kazandırdık.

Bambu çubuk, torf, cocopeat, cocodisk, rootbal bezi, rootball teli, gergi telleri, ağaç dikim çantası, saksı giydirme filesi, ağaç sarma filesi, max tapaner ve ekipmanları, fidan bağlama ipleri, gölgeleme tülü, taban örtüsü gibi üreticinin ihtiyacı olan tüm ürünleri en yüksek kalite ile sunuyoruz.


Paylaş: 

Diğer Haberler