TÜRK ÇİÇEĞİ DÜNYA PAZARINDA

TÜRK ÇİÇEĞİ DÜNYA PAZARINDA

Yalovanın karanfil, şebboy, gül, lilyum, orkide, lisianthus ve antorrium çiçeğinde ülke ihtiyacının yüzde 25ini karşıladığını belirten Okul, "Geçtiğimiz günlerde yaşanan soğuk havalar üreticileri de olumsuz etkiledi. Gerek yaşanan donlar, gerek soğuk havaların beraberinde getirdiği seralardaki yakıt tüketimindeki artışla fiyatlar da doğru orantılı olarak gelişecek. Yaklaşık yüzde 50-60 zam söz konusu" dedi.

Türk çiçeği dünya pazarında görücüye çıktı

Türkiyede 2011-2012 yılları arasında süs bitkileri üretim alanlarında bin hektarlık büyüme gerçekleştiğini ve 4 bin hektarlık alanda yapılan üretimin 5 bin hektarlık alana dağılım gösterdiğini anımsatan Okul, tüketicide oluşan çiçek kültürü ve sektördeki büyümenin önümüzdeki yıllarda üretimin daha geniş alanlara yayılmasını ve ihracattaki artışı da beraberinde getireceğini vurguladı. Aynı zamanda Yalova Garden Yönetim Kurulu Başkanı olan Okul, Yalova Garden olarak 44 firmanın bir araya gelerek Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden 30 yıllığına kiraladıkları bin 541 dönümlük arazinin 875 dönümlük kısmında üretim gerçekleştirmek üzere yaptıkları çalışmaların yüzde 85ini tamamladıklarını açıkladı. Okul, "Elde edeceğimiz ürünler için şimdiden SASBÜD ile Ekonomi Bakanlığı nezdinde başlattığımız ve devam etmekte olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında mevcut pazar payımızı büyütmeyi ve yeni pazarlar keşfetmeyi planlıyoruz. Gerçekleştireceğimiz ticari ilişkiler neticesinde dünyaya Türkiyedeki süs bitkileri sektörünün duruşunu sergilemeyi hedefl iyoruz" diye konuştu. Bu doğrultuda Eylül 2014te Moskova fuarında ilk defa Türk çiçeğini temsil etme şansına sahip olduklarının altını çizen Okul, şimdi ise 10-12 Şubat tarihleri arasında Türkmenistanda, 12-14 Martta da Azerbaycan Uluslararası Peyzaj, Belediye, Şehircilik ve Çevre Teknolojileri Fuarına katılmak için gerekli çalışmaları yaptıklarını aktardı.

MARKAdan 3 milyon TLlik hibe desteği

Dünya çapında Türkiyeyi ve sektörü en iyi şekilde temsil edebilmek için aynı zamanda SASBÜD ile Kalkınma Bakanlığı nezdinde ‘Süs Bitkileri Araştırma ve Geliştirme başlığı altında Doğu Marmara Kalkınma Ajansından (MARKA) Güdümlü Proje kapsamında 3 milyon TLlik en büyük hibe desteğini aldıklarını vurgulayan Okul, bu destekle gerçekleştirecekleri proje kapsamında daha kaliteli ve standart bitki üretmeyi amaçladıklarını anlattı.

Okul, Yalova Çiçek İhtisas OSB için de gereken alanın yüzde 62sinin kamulaştırıldığını aktardı. (Kobiden)


Bu haber Google arama motoru kullanılarak Kaynak Site olan bu site den alıntı yapılmıştır. Haberin tüm sorumluluğu kaynak siteye aittir ve sitemiz bu haber dolayısı ile sorumlu tutulmamalıdır. Buna rağmen haberin kaldırılmasını istiyorsanız lütfen yukarıdaki tekzip linklerinden haberin kaldırılmasını talep edebilirsiniz    


Paylaş: 

Diğer Haberler