BÜYÜK ÖLÇÜLÜ BİTKİLERİN UZMANI; VAN DEN BERK

BÜYÜK ÖLÇÜLÜ BİTKİLERİN UZMANI; VAN DEN BERK


Avrupanın en büyük ağaç fidanlıklarından biri olan Van den Berk, çapı 2 metreye varan büyük ölçülü bitkilerde uzmanlaştı. 
BÜYÜK BİTKİLERDE UZMAN Sahip olduğu 450 hektarlık alan, 25 farklı ülkeye yaptığı ihracat ve içerdiği bin 1500den fazla ağaç çeşidi ile Sint-Oederenrodeda yerleşik olan Van den Berk Ağaç Fidanlığı, Avrupadaki en büyük ağaç fidanlıklarından bir tanesi. Ailenin 2inci ve 3üncü nesilleri Van den Berk Ağaç Fidanlığını Avrupanın en büyük ağaç fidanlıklarından birisi olacak şekilde geliştirirken, firma özellikle çapı 2 metreye varan büyük ölçülü bitkilerde uzmanlaştı. Firmanın; St Oederodeda yer alan ana merkezin yanı sıra aynı zamanda Almanya Geldern ve Rastededa yer alan iki tane yan şubeleri bulunuyor. 450 hektar alan üzerinde bulunan bu fidanlıklarda toplam 90 kişinin çalıştığını söyleyen firma Genel Direktörü Pieter van den Berk: "Gelderndaki yerimiz tamamıyla bir üretim noktasıdır. 2006 yılında Rastededa bir Rododendron fidanlığını da devraldık. 50 hektarlık bu fidanlık - Van den Berk rhododenron GmbH - büyük çiçekli Rododendrondan, yakuşimanum-hibritlere ve açelyalara kadar 140 çeşidin bulunduğu bir büyüklüğe ulaştı." dedi. Van den Berk bitki çeşitleri hakkında detaylı bilgiyi 880 sayfalık ‘Van den Berk, on Trees kitabında detaylıca görebilirsiniz. 

BÜYÜK PROJELERE İMZA ATTI Prestijli projelerin ana tedarikçisi olan Van den Berk; 120 çeşitli ağaç bulvarının bulunduğu Floriade 2012, Londrada yapılan 2012 Yaz Olimpiyatlarının yeşillendirilmesi, Efteling, Philips stadyum çevresi, Kortrijkteki AVMnin çatı bahçesi, Madridteki bir park (Parque antigous cuarteles Atocha), Keukenhofun sınır ağaçlandırılması gibi büyük projelere imza attı. Firma aynı zamanda 2009 yılında ‘Bahçecilik İş Ödülü aldı. Birçok uzmanlığı bulunan Van den Berk, büyük boylardaki kombinasyonlarda ise iddialı. Firma 18-20 santim ağaç gövde çevresinden 2 metreye kadar çevresi olan ağaç üretimi yaparken 4,5 gibi çevrelere de ulaşmakta. Çalılarda ve çok gövdeli ağaçlarda 40-50 santimlik yüksekten 900-1000 santimlik yüksekliğe kadar teslimatlar yapılabilen firma, hododendronlarda 400 santimlik yüksekliği ve çapı bulan örnekler de sahip. 
SADECE VAN DEN BERKTEBitki sağlına büyük önem verdiklerini söyleyen Pieter van den Berk: "Hollanda Bitki Hastalıkları Birimi tarafından yapılan denetimlerde hiçbir bitkimizde bakteri bulunmadığını belgeleyen ZPb2 pasaportuna sahibiz." diye konuştu. Kamu kuruşlarının en büyük müşterileri olduğunu kaydeden Pieter van den Berk: "Kamu kuruluşlarını bitki satıcıları izlemektedir. Floriade ve Olimpiyatlar gibi özel projeler de çok önemli pazarlardır. Aynı zamanda şahıslara da çok teslimatlar olmuştur. Hollanda, İngilteredeki gibi malikâne kültürüne sahip değil ama yeşile gittikçe daha çok değer vermektedir. Görsel etkiyi özel bir şeylerle birleştirmek istiyorsanız Van den Berk bunun için çok iyi bir yerdir. ‘The Swing©, Carpinu betulus ve Platanus acerifolya çeşitlerinde teslim edilebilen kıvrıma (‘swing) sahip çatılama ağaçları kapsayan ağaçlar sadece Van den Berk adına kayıtlıdır ve sadece Van den Berkten alınabilir. Çok popüler olan diğer ağaç şekilleri çoklu gövdeli ve kolon yapılı ağaçlardır." dedi. 
‘ZAMANA UYGUN DEĞİL12-14 ölçülerinde ağaç dikimlerini zamana uygun bulmayan Genel Direktör Pieter van den Berk: "Dikilmesi gereken minimum ölçüler 25-30 santim olmalı. Böylelikle Vandalizm rizikosu azalmaktadır ve görüntü ile çevresel değerleri de yükseltmektedir. Aynı şekilde ağaç seçiminde çok çeşitliliğin sunulması taraftarıyım. İklim değişikliklerinden dolayı bulaşma risklerinin artmasına sebep olan kimyasallara ulaşımın azalması da göz önünde tutulmalıdır. Bu risk iyi bir karışım ile azaltılabilmektedir." şeklinde konuştu. 

BULUŞMA FIRSATI27 kasım ile 30 kasım tarihleri arasında 6ncı Uluslar Arası İstanbul Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı olan Flower Show Türkiyede fuarına 108C nolu stand ile katılacaklarını belirten Pieter van den Berk, bu fuar için hazırlıklarının devam ettiğini ve herkesi standlarına beklediklerini belirtti.

 

With 450 hectares of land for plant production, exportations to 25 different countries and containing  more than 1500 varieties of trees Van den Berk Nurseries located in Sint-Oederenrode and one of the largest nurseries in Europe. Second and third generations of the Van den Berk family are developing the nursery as one of the largest tree nursery in Europe and company specializing in large-sized plants as large as two meters in diameter.


Paylaş: 

Diğer Haberler