TÜRKİYENİN EN BÜYÜK PARKI

‘Türkiye’nin En Büyük Parkı’ etiketine sahip olacak olan Gaziantep Şahinbey Yeşilvadi Rekreasyon Alanı Projesi toplam Bir Milyon 700 bin metrekare alana sahip. Yeşilvadi Parkı’nda 7’den 70’e herkesin yararlanabileceği birçok özellik bulunuyor

TÜRKİYENİN EN BÜYÜK PARKI

 

Yeşilvadi Rekreasyon Alanı, Gaziantepin güneyinde, yeni gelişecek yaklaşık 1,4 milyon kişilik konut bölgesinde bulunuyor. 1 milyon 700 bin metrekare büyüklüğündeki Yeşilvadi Parkı, rekreasyon ve spor alanı olmasının yanında Gaziantep bütününe, bölgeye hitap eden ve ulusal düzeyde hizmet vermesi planlanan bir park. Türkiyenin en büyük parkı olan Yeşilvadi Parkı 7den 70e herkese hitap edecek şekilde planlandı; yürüyüş ve bisiklet yolları, spor alanları, dumanlı / dumansız piknik alanları, adrenalin parkı, 8 bin kişilik amfi tiyatro, çocuk oyun alanları, hobi bahçeleri, kafeteryalar, biyolojik gölet, macera parkı, açık hava sinema alanı, çim meydanlar, sentetik buz paten sahası, yaşlılar için kondisyon alanı, lunapark bunlardan bazıları.

 

120 MİLYON TL

Gaziantep Şahinbey Belediyesince 120 Milyon TL harcanarak yaptırılan Yeşilvadi Parkı yeşilin hakim olduğu ve her yaştan insana hitap eden bir park. Park içerisinde yine Türkiyenin en büyük amfi tiyatrosu da inşa edilmiş durumda. 8 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro konser ve çeşitli sosyal etkinlikler için kullanılacak. Yeşilvadi Projesinin yol, konut ve yeşil alan çalışmalarıyla birlikte Gaziantepin cazibe merkezi haline gelmesi planlanıyor. Ayrıca projeyle çarpık kentleşme ve kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi de hedefleniyor. 170 hektarlık Yeşilvadi Parkı 3 ana temada projelendirildi. 1. Etap Çocuk, 2A ve 2B etapları Kültür Temalı Eğlence ve Macera Parkları, 3. Etap ise Gençlik Temalı Kent Parkıdır.

 

PROJE DETAYLARI

Her etabın içerisinde temasına göre mekanlar oluşturulmuş olup, parkın her noktası aktif olarak kullanılmıştır. Yeşilvadi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım Projesi Promim Çevre Düzenleme Kentsel Tasarım imzasını taşıyor. Park için ilk etapta 40 bin ağaç dikildi. Proje genelinde toplam 22.710 adet ağaç, 30.660 adet çalı dikildi. Ayrıca mevsimlik çiçek sergi alanları bulunmaktadır. Parkta 86 bin 500 metrekarelik biyolojik gölet yer alıyor. Sosyal, spor ve kültürel alanlarla zenginleştirilmiş olan parkta; 92 metrekare kapalı ve 350 metrekare açık alan çay bahçeleri, Hacivat ile Karagöz çocuk oyun alanları, 2 halı saha - 2 basketbol sahası ve 1 adet tenis courtu bulunuyor, bütün spor alanlarında soyunma / duş ve sosyal tesisler mevcut, Roller Coaster, Go-Kart, 750 metrekare suni buz pisti alanı, koşu parkuru, bisiklet evi, Zipline, kapalı ve yarı olimpik yüzme alanları, kaykay ve paten sahası, voleybol alanları, Paintball alanı, lunapark, resim atölyesi, açık hava sineması, mini hayvanat bahçesi, su kuşları alanları, 13 metrekare / 16 metrekare ve 19 metrekare büfe alanları, 500 metrekare kapalı 350 metrekare açık alan restoranlar, 3 bin metrekare kır düğün alanı bulunuyor.

 

BAĞLANTI YOLU

Yeşilvadi Projesi kapsamında ayrıca Gaziantep Havaalanı yolunu Burç Kavşağına bağlayacak olan 50 metre genişliğinde yol çalışmasına başlandı. Bu yolun şehri doğudan batıya bağlaması ve şehir içi trafik yolu olarak kullanılması amaçlanıyor. Şehir içi bağlantı yolu niteliği gösteren bu yolun Yeşilvadi Projesi için önemli olduğu yetkililerce vurgulanıyor. Proje kapsamında havaalanı yolundan başlayarak Güneş Mahallesine kadar kesintiye uğramadan Yeşilvadi Park 3 ana temada projelendirildi.

 

GAZİANTEP ŞAHİNBEY YEŞİLVADİ PARKI

 

 

PİKNİK ALANLARI

Park alanı içerisinde muhtelif yerlerde toplamda 650 adet kamelyadan ve yaklaşık 265.000 m²den oluşan piknik alanları bulunmaktadır.

 

ÇOCUK OYUN ALANLARI

92 çeşit, toplamda 210 parçadan oluşan ve park genelinde yaklaşık 15.700 m² alana sahip çocuk oyun alanlarında ahşap, polietilen, ipli oyun elemanları bulunmaktadır.

 

YAŞLILAR İÇİN KONDİSYON ALANI

Yaşlılar için özel tasarlanmış 7 çeşit kondisyon aletlerinin yer aldığı 750 m² alana sahip spor alanı bulunmaktadır.

 

SENTETİK BUZ PATEN SAHASI

750 m² alana sahiptir.

 

PAZAR-SERGİ-KERMES YOLLARI

1.Etapta 1.100 m², 2b etabında 550 m² olmak üzere iki bölgede yer alan bu alanlarda, kermesler, sergiler düzenlenebilecek, el sanatları gibi pazarlar kurulabilecek.

 

LUNAPARK

1.etapta 3.000 m², 2a etabında15.000 m² olmak üzere iki bölgede yer almaktadır.

 

8.000 KİŞİLİK AMFİ TİYATRO

Türkiyenin en büyük amfi tiyatrosu, koltuklu izleyici ile 8.000 kişi kapasiteli, ayakta izleyici ile 10.000 kişi kapasiteli olarak yapılmıştır. Tuvaletleri, kulis odaları ile donanımlı bir amfi tiyatrodur.

 

MACERA İP PARKURU

55 m uzunlukta 8 engel parkuru ve 70 m uzunlukta 10 engel parkuru olarak yapılmıştır. 9 m yüksekliğindeki ahşap direkler arasında özel aksesuarla parkurlar arasında geçilmeye çalışıldığı eğlence amaçlı bir oyun elemanıdır.

 

SERBEST DÜŞÜŞ PLATFORMU

Serbest Düşüş platformunun yapıldığı 15.5 m yüksekliğindeki kuleden özel aksesuarlar giyilerek powerfan (kontrollü hızlı iniş aparatı) kullanılarak yukarıdan aşağıya atlayış yapılacaktır.

 

ZİP-LİNE (MAKARALI ÇİFT HATLI İP KÖPRÜSÜ)

Zip-line sistemi ile farklı kotlarda yapılmış iki kule arasındaki yaklaşık 165 metre mesafede çelik halat üzerinde teleferik sistemi gibi özel aksesuarlar giyilerek, eğimden kaynaklanan hız ile geçiş yapılacaktır.

 

MASAL PARK ALANI

Ünlü masal, çizgi filme ve çizgi roman kahramanlarının figürlerinin sergilendiği alandır. Alanda; Güliver ve askerler, Şirinler Köyü, Taş Devri, Red Kit Kasabası, Mickey Mouse ve arkadaşları, Keloğlan, Malkoçoğlu, Ulubatlı Hasan, Tarkan, Battal Gazi, Karaoğlan, Nene Hatun, Nasreddin Hoca ve köyü, Boğaçhan, Deli Dumrul, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Temel Reis ve arkadaşları, Pinokyo ve Gepetto, Sindrella, Hacivat ve Karagöz olmak üzere 20 adet konsept bulunmaktadır. 11.000 m² alana sahip masal park Gaziantepin en büyük masal parkıdır.

 

KAYKAY & PATEN SAHASI ALANI

1.500 m² alana sahip kaykay-paten sahasında 10 adet kaykay pisti bulunmakta.

 

AHŞAP BALKON

10.000 m² alan üzerinde projelendirilen ahşap balkon tamamen yeşil alan üzerinde yapılmıştır, bitki sergi alanları üzerinde gezinti amaçlı yapılmıştır.

 

ATÖLYELER-SES BAHÇESİ

8.500 m² alan üzerinde projelendirilen ve 4 adet Resim, Ses, Müzik ve Botanik Atölyelerinde çocuklar için aktivite düzenlenecek açık ve kapalı alan bulunmaktadır. Alan içerisinde ayrıca 6 adet farklı sesler çıkarabilen özel ses oyun aletleri bulunmaktadır.

 

AÇIK HAVA SİNEMA ALANI

1.400 m² alanda oluşmaktadır, yaklaşık 600 kişi kapasitelidir.

 

KAPALI ÇOCUK OYUN ALANI

810 m² alana sahip kapalı çocuk oyun alanı 3 bölümden oluşup, yaş ve oyun grubu çeşidine göre projelendirilmiştir.

 

ÇOK AMAÇLI ÇİM MEYDANLAR

1.Etapta 8.000 m², 2b etabında 3.500 m², ve 3. etapta 3.000 m² olarak tasarlanan çim meydanlarda açık hava etkinlikleri, kır düğünleri düzenlenmek üzere tasarlanmış ve yapılmıştır.

 

KOŞU YOLU

4 etapta da bulunan ve etaplar boyunca devam eden EPDM kaplı koşu yolunun mesafesi 8.3 kmdir.

 

BİSİKLET EVLERİ VE BİSİKLET YOLU

4 etapta da bulunan ve etaplar boyunca devam eden bisiklet yolunun mesafesi 8.3 km olup 5 adet bisiklet evi de kullanıcıların bisiklet kiralayarak alanda gezmeleri için yapılmıştır.

 

BİTKİLENDİRME

Proje genelinde toplam 22.710 adet ağaç, 30.660 adet çalı dikilecektir. Ayrıca mevsimlik çiçek sergi alanları bulunmaktadır.

 

GEZİ TRENİ

Tüm park alanı içerisinde 6.5 km boyunca hizmet edecek 2 büyük 2 küçük tren bulunuyor.

 

DİNOZOR PARK

3.etap içerisinde 10.000 m2 alanda montajına başlanacak olan dinozor parkta 19 adet sesli ve hareketli figür yer alacaktır. Ayrıca çocuklar için kazı yapacakları 4 adet akülü mini kepçe mevcut.

 

DEV MACERA PARKURU

2.etap içerisinde montajına başlanacak DEV MACERA PARKURU ülkemizin en büyük macera parkuru olarak tesis edilecek.

 

FAYTON

1 adet akülü, 1 adet normal fayton proje dahilinde hizmet sunacak.

 

ADRENALİN PARK

650.000 m² Rezerv alan olarak bırakılan alan içerisine yapılacak Adrenalin Parkta farklı çeşitlerde Roller Coaster, Dağ Kızağı, Tubby, Bungee Jumping, balon gibi birbirinden farklı adrenalin ürünler yer alıyor. Ayrıca 38 m yüksekliğindeki Adrenalin Kule ile 40 m yüksekliğindeki Dönme Dolabın da Adrenalin Parkın içinde bulunuyor.

 

 

PROJE ADI:  YEŞİLVADİ  PARKI

KONUMU: Şahinbey/GAZİANTEP

İŞVEREN:  ŞAHİNBEY BELEDİYESİ

PROJE FİRMASI: PROTA VE PROMİM ORTAK GİRİŞİMİ

PROJE DANIŞMANLIĞI: PROTA VE PROMİM ORTAK GİRİŞİMİ

YÜKLENİCİ FİRMA: 1. Etap BALTAŞ İNŞAAT,    2.A ETAP ÖZSOY İNŞAAT,     2.B ETAP AÇIK&BEST İŞ ORTAKLIĞI,    3. ETAP ERFA&BURAK İNŞAAT ORTAKLIĞI

BAŞLANGIÇ TARİHİ: 16.11.2012

TESLİM TARİHİ: 16.11.2012

TOPLAM ALAN: 1.700.000 m2

TOPLAM YEŞİL ALAN: 607.000 m2

UYGULAMA MALİYETİ: 135.542.254,18 TL

PROJE PEYZAJ MİMARI: PROTA VE PROMİM ORTAK GİRİŞİMİ

PROJE DANIŞMANLARI: ŞAHİNBEY BELEDİYESİ PARK BAHÇELER EKİBİ

PEYZAJ PROJE TASARIM EKİBİ: PROTA VE PROMİM ORTAK GİRİŞİMİ

 

MİMARİ PROJE TASARIM EKİBİ: PROTA VE PROMİM ORTAK GİRİŞİMİ 

 

 

 

Şahinbey Yeşilvadi Park with over 1.7 million square meters area is having the title of “the biggest park of Turkey” in Gaziantep. In all over the project 22.710 pieces of trees and 30.660 pieces of shrubs planted. Also there are seasonal flower exhibition areas.  However there is the biggest amphi-theatre of Turkey with 8 thousands of people capacity.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler