UGANDALI BAYAN BAKAN, EXPO 2016 ALANINI GEZDİ

EXPO 2016 Antalya’ya katılan ve açılış töreni için gelen Uganda Turizm, Vahşi Yaşam ve Antikalar Bakanı Dr. Maria Mutagamba, sergi alanını gezdi.

UGANDALI BAYAN BAKAN, EXPO 2016 ALANINI GEZDİ

Kendi ülke bahçesi ve diğer bahçeleri gezen Ugandalı kadın bakan, Osmanlı bahçesi içerisindeki Nahılı inceledi. Bakan Mutagamba EXPO 2016 Antalya için, "Bu müthiş organizasyonda yer almaktan dolayı mutluyuz" dedi.

"Çiçek ve çocuk" temasıyla 22 Nisanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ziyarete açılan EXPO 2016 Antalyaya katılan Uganda Turizm, Vahşi Yaşam ve Antikalar Bakanı Dr.Maria Mutagamba, hem organizasyona hem de Türkiyenin ilk EXPOsuna hayran oldu. Ülke bahçesi açan Uganda, katılımcı 53 ülke içinde yer alıyor. Açılış için Antalyaya gelen Uganda Turizm, Vahşi Yaşam ve Antikalar Bakanı Dr.Maria Mutgamba, Aksu İlçesindeki 1.121 dönümlük alanı gezdi. Ugandalı kadın bakana EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök eşlik etti.

MUZU GÖRÜNCE ŞAŞIRDI

Buggy ile alanı gezen bakan, kendi ülke bahçesindeki bitki ve ağaçlara baktı, bilgi aldı. Komşu bahçe olan Alanya Belediyesinin bahçesindeki muzları görünce şaşıran Bakan Mutagamba, "Bizim ülkemizde de muz ve avokado var, görünce şaşırdım" dedi. Komşu bahçeye geçip yöresel kıyafetli görevli ile sohbet eden Bakan Mutagamba, Alanya Bahçesi Sorumlusu Aksen Uçanerden bilgi aldı. Uçaner de Alanyanın hem turizm hem de muz üretimi açısından önemli bir turizm kenti olduğunu belirtti. Bir süre Alanya bahçesinde dinlenip, bisküvi ve lokum yiyen konuk bakan daha sonra Osmanlı Bahçesine geçti. Birinci Mahmut döneminde yapılan Ayasofya Şadırvanını gezen Bayan Bakan, sünnet ve düğün alayı önünde taşınan üzeri şekillerle bezeli ağaç ve süsü olarak bilinen Nahılı ilgiyle inceledi.

 

Gezi sonrası Genel Komiser Büyekelçi Erdoğan Kök, EXPO 2016 Antalyanın sembol çiçeği şakayığı Ugandalı bakana takdim etti. Bakan Mutagamba, "Bu müthiş organizasyonda yer almaktan biz de ülkemiz adına mutluluk duyuyoruz. Başarılı bir EXPO diliyoruz" diye konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler