ÜRETCİLERE BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜ UYGULAYICISI EĞİTİMİ

ÜRETCİLERE BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜ UYGULAYICISI EĞİTİMİ

Malatya merkez ve ilçelerinde İyi Tarım Uygulamaları yapan üreticilere, "Bitki Koruma Ürünü Uygulayıcısı eğitimi" verildi.
Bitki Koruma Ürünlerinin Uygulama Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik doğrultusunda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde görevli teknik elamanlarından Ziraat Mühendisi Şevket Fidan, Teknikerler Ali Biri ve Nebahat Kalkan tarafından toplantı düzenlendi. Toplantıya İyi Tarım Üretimi yapan 40 üretici iştirak etti.
Ziraat Mühendisi Şevket Fidan yaptığı konuşmada, "Özellikle, kimyasalların, bilinçsizce ve gereğinden fazla kullanılması, ihracatımızda yaşanan sorunlara ve insan sağlığını tehdit eden değişik hastalıklara yol açıyor. Bu yüzden, Bitki Koruma Ürünlerinin, mutlaka reçete edilmiş olması ve eğitime katılmış Bitki Koruma Uygulama Belgesi almış kişiler tarafından uygulanması gerekmektedir. Bitki Koruma Ürünleri uygulanırken, kalıntı yönünden incelenmesi, hasat öncesi bekleme sürelerine dikkat edilmesinin zorunluluğu Üretici Kayıt Defteri Kullanımı ile reçetesiz ilaç kullanılmaması hususuna dikkat etmeliyiz" dedi.
Bitki Koruma Uygulayıcısı Eğitim çalışmalarının program ve üreticilerin talepleri doğrultusunda yıl boyu devam edeceğini söyleyen Fidan, "Doğal hayata, kendilerine ve çevresindeki canlılara zarar vermeden bitki koruma ürünleri uygulamalarını üreticilerin bilinçli bir şekilde yapabilmeleri amacıyla eğitim ve kontrol çalışmaları Müdürlüğümüzce titizlikle yürütülmektedir. Yönetmelikler çerçevesinde bitkisel üretim yapılan alanlarda, bitki koruma ürünü uygulamalarının, Bakanlıktan Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi almış olan yetkili kişiler tarafından yapılması zorunlu hale gelmiştir. Üreticilerimizin Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi almak için düzenlenecek eğitime katılmaları ve istenilen belgeler ile birlikte Gıda Tarım Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir" ifadelerini kullandı.    


Paylaş: 

Diğer Haberler