Üretimde Yüksek Teknoloji

Xplant kendi kaynaklarını kullanarak oluşturduğu Ar-Ge çalışmalarıyla yılda 5 milyon adet fidan üretimi gerçekleştiriyor. ABD ve Avrupa Ülkelerine ihracat gerçekleştiren firma ticari değeri yüksek türlerin ülkemize üretimine odaklanıyor.

Üretimde Yüksek Teknoloji

 

2020 yılının Nisan ayında kurulan Xplant, bin 500 metrekare kapalı alanda üç iklim odası, bir kesim odası, bir ortam hazırlama odası ile Dudullu OSB, İstanbul'da yer alıyor.

 

 

xplant

 

 

Üç yılda 5 Bin Deneme

Xplant olarak geçtiğimiz 3 yıl içerisinde 500'den fazla türde 5 binin üzerinde protokol denemesi yapmış bulunuyoruz. Tüm formüller kendi Ar-Ge faaliyetimiz sonucunda oluşmuş olup hiçbir şekilde dışa bağımlılığımız söz konusu değildir. Mevcut tesislerimizde yıllık ortalama 5 milyon adet fidan üretimi yapma kapasitesine sahibiz. Hali hazırda aylık 25 bin adet fidan üretimine ulaşmış durumdayız. Xplant olarak Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Polonya'ya aktif ihracat yapmaktayız.

 

 

xplant

 

 

Ülke Ekonomisine Katkı

Mevcut TÜBİTAK projemiz endemik ve ticari değeri yüksek egzotik bitkilerin ülkemizde üretimi üzerine devam etmektedir. Bu proje ile amacımız yerli yetiştiricilerimizi dışa bağımlılıktan kurtarmak, yerli sera sahiplerine bu özel türleri temin ederek ihracat yollarına destek olmak ülkemize döviz girişini artırmaktır.

 

 

xplant

 

 

Yerli Teknoloji

Firmamızda kullandığımız tüm cihazlar yerli imalat olup tüm teknolojimizi iç kaynaklarımız ile kendimiz geliştirmiş durumdayız. Geçen sene bir araştırma konumuz Springer tarafından beğenilerek yayına alınmıştır; firmamız ayrıca Tarım Bakanlığımızca tanınmış bir doku kültürü laboratuvarıdır. Firmamız 2020 yılından beri Bolu İzzet Baysal Üniversitesi ile teknoloji iş birliği yapmaktadır.

 

 

xplant

 


Paylaş: 

Diğer Haberler