PEYZAJ VE SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GÜNCEL KONUMU-SORUNLARI

 PEYZAJ VE SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GÜNCEL KONUMU-SORUNLARI

 

 

PEYZAJ VE SÜS BİTKİLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GÜNCEL KONUMU SORUNLARI

Her geçen gün gittikçe gelişen ülkemizdeki ‘Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliğinin birçok sorunun yanında örgütlenme sorunu da bulunmaktadır. Tarımsal üretim alanlarının birçoğunun ortak sorunu olan örgütlenme sorunu ivedilikle çözüm bekleyen ve yasal beklentileri de bulunmaktadır. Örneğin Doğu Karadenizdeki çay üreticilerinin sorunları, zeytin üreticilerinin, narenciye üreticilerinin sorunları gibi. Fakat peyzaj ve süs bitkileri sektörü oldukça yeni bir sektör olup en güncel sorunlarından biri de örgütlenme ve örgütlenmede devletle olan ilişkiler sorununun nasıl olacağı en can alıcı noktasıdır.

Birçok tarımsal üretim alanlarında olduğu gibi sivil örgütlenme (devletten bağımsız) esastır denilebilir. Örneğin Türkiyede 175.000 hektarda kavakçılık yapılmakta ve yasal bir statüsü olan "Türkiye Milli Kavak Komisyonu (T.M.K.K.)" adlı sivil bir kuruluş tarafından yönlendirilmekte devlet bu sektörü "Kavakçılık Araştırma Enstitüsü" adlı kuruluşuyla desteklemektedir. Aynı şekildeki örgütlenmeler fındık, narenciye ve zeytincilik, yağlı tohumlar alanlarında görülmektedir. Bu örgütlenmeler oldukça eski olup Türkiye tarımsal üretimine damgasını vuran başarılı örgütlenmelerdir denebilir. Bilindiği gibi hali hazırda bitkisel üretim "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü" tarafından yönlendirilmektedir.

 O halde yöntem bellidir. Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiricileri özel örgütlenme biçimi olan "Üreticileri Birlikleri" şeklinde örgütlenmeli ve devletle ilişkileri yukarıda değindiğimiz "Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı "Peyzaj ve Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Daire Başkanlığı" şeklinde teşkilatlanmalıdır. Benzer şekilde bünyesinde orman ağaçları ve süs bitkileri üretimi yapan Orman Bakanlığında da "Ağaçlandırma ve Fidanlıklar Daire Başkanlığı" şeklinde bu sektör yönlendirilmektedir.

                                   Prof. Dr. Metin SARIBAŞ

Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi

Orman Mühendisliği Bölümü

Orman Botaniği A.B.Dalı Başkanı

    74100 /BARTIN

 

 

Ornamental plant growers must be organized as their special form of organizing called "Unions of Grovers" and relations with government should be organized under the structure of Ministry of Food, Agriculture and Livestock as “Landscaping and Ornamental Plants” department. The industry had been directed in the name of "Reforestation and Nurseries Department" in Ministry of Forestry and Water Affairs.  

 

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler