2023 Yılında Çevre Projelerine 4,5 Milyar TL Destek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 2023 yılında Çevre Kanunu kapsamında gerçekleştirilen çevre projelerine 4,5 milyar TL destek verdiklerini açıkladı.

2023 Yılında Çevre Projelerine 4,5 Milyar TL Destek

 

Bakan Özhaseki, daha temiz, yaşanabilir ve yeşil bir çevre hedefiyle yürütülen çalışmalara vurgu yaparak, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın çeşitli alanlarda kamu kurumlarına ve yerel yönetimlere sunduğu destekleri dile getirdi.

 

Bakanlık, Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda atık su arıtma tesisleri, yağmur suyu, kanalizasyon, katı atık tesisleri ve atık su arıtma tesisi enerji teşvikleri gibi çevre altyapı projelerine büyük ölçüde destek sağladı. Bakan Özhaseki, çevre altyapısıyla birlikte millet bahçeleri, çevre düzenlemeleri, sokak sağlıklaştırmaları, bisiklet yolları, hava kalitesinin iyileştirilmesi ve çevre kirliliğinin giderilmesine yönelik projeler için de nakdi destek verildiğini belirtti.

 

Özellikle Katı Atık Programı Projeleri (KAP) ve AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Programı çerçevesindeki Çevre Altyapı Projelerinin Ulusal Katkı Payları ile atık su arıtma tesisleri enerji teşviklerine destek sağlandığını vurgulayan Bakan Özhaseki, belediye atıklarının yönetimine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda düzenli depolama sahalarının sayısının 1994 yılında 2 iken bugün itibarıyla 93'e yükseldiğini ifade etti. Bu tesisler aracılığıyla 1241 belediyeye düzenli depolama hizmeti sunulduğunu belirten Bakan, çevre projelerine 2023 yılında 4,5 milyar TL destek sağlayarak, "Daha temiz, yaşanabilir ve yeşil bir çevre için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler