Gerçeğe Dönüşen Hayal Bahçesi “Yuzu Garden”

Tülay Tosun Design Studio’nun geniş hayal gücü ve uyum temelli tasarım anlayışıyla ortaya çıkan özel bir çalışma; Paloma Finesse Hotel’de hayata geçirilen “Yuzu” markalı Yuzu Garden projesinin hikayesini Peyzaj Mimarı ve Tasarımcı Tülay Tosun anlattı

Gerçeğe Dönüşen Hayal Bahçesi “Yuzu Garden”

Tasarım hayalle başlar. Hayal edebiliyorsak yapabiliriz. Yapabilmek için çok çalışmak ve yeni şeyler öğrenmek gerek diyen Tülay Tosun; bu özel bahçe fikrinin bir hayal ile başladığını vurguladı. Çok kısa sürede dinleyip, hayal edip, tasarlayıp yedi gün gibi kısa sürede her detayı ile uyguladığı değerli eseriyle; marka sahibini, proje sahibini, tesisin ekibini ve konukları mutlu etmeyi başardı. Bu eser Tülay Tosun için en hızlı hayata geçirdiği değerli eserlerindendir.

 

yuzu

 

Yuzu Garden fikri Paloma Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ece

Tonbul'un Yuzu" marka sahibi Sn. Onur Baştürk ile yaptığı sohbet sırasında ortaya çıkmıştır. 2019 yılında hizmete açılan Paloma Finesse Otel içerisinde Yuzu Garden yapılmasına karar veren Ece Tonbul'un konuya Tülay Tosun'u dahil etmesi ile tasarım süreci başlamıştır.

 

yuzu

 

Pandemi döneminde başlayan proje Tülay Tosun ve kıymetli TTDS Ekibi ile çok iyi program organizasyon sonucunda 7 günde uygulanmıştır. Tülay Tosun; "Yuzu Garden" marka sahibi Onur Baştürk'ün tarif ettiği bu özel bahçeyi çok kısa sürede tasarlayıp kısa sürede inşa ederek hem yatırımcının hem marka sahibimizin hayalini gerçeğe dönüştürmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşamaktadır. Tülay Tosun; tasarıma başlamadan önce Yuzu Garden'ı Onur Baştürk'ten ve Yuzu Garden'ın inşa edileceği Paloma Finesse Hotel'deki proje sahibi Ece Tonbul'dan dinlemiştir. Sonuçta ortaya çıkan "YUZU" markalı eserin ruhu ve materyalleri bu sohbetler ile seçilerek, projede yerlerini almıştır. Onur Baştürk'ün ifadesiyle "Yuzu Garden konseptinde zen bahçelerinin meditatif, geniş alan bırakan, taş ve kaya ağırlıklı biçiminden ilham alarak yapılmıştır. Bulunduğu bölgenin coğrafi koşullarına uygun bitkilerle zenginleştirilmiş bahçenin merkezine birçok kültürde karşımıza çıkan, "yaşam, ölüm ve yeniden doğuş" simgesi olarak gelişmiş, formlu bir Ficus australis ağacı yerleştirilmiştir. Ficus australis ağacı altına yerleştirilmiş 3 adet doğal yatay formlu kayanın amacı insanların ağacın altında, gölgesinde bir araya gelmesi, hayatları ve yaşadıkları dünya hakkında düşünmeleri, mola vermeleri içindir. Kısacası Yuzu Garden by Finesse; durma, görme, tatma, yalnız kalma / bir olma ve hayran kalma alanı olarak tasarlanmıştır" (Onur Baştürk, Yuzu Dergisi, volume IV/YAZ, 2021).

 

yuzu

 

 

Yuzu Garden için seçilen bu alan mevcutta çim alan olarak kullanılmaktaydı. Proje uygulama sırasında alandan çıkarılan çim plakaları Finesse Otel'in bahçe bakım ve onarım ekibine verilmiş ve oluşturulan tepeler bu alandan çıkan toprak ile oluşturulmuştur. Sürdürülebilir bir yönetim izlenerek alandan çıkarılan her şey yeniden kullanılmıştır. Konsepte uygun özel boyutta ve türde bitkiler yöreden ve Güney İtalya'dan temin edilmiştir. Tüm bitkilerin dendorolojik isim etiketleri bulunmaktadır. Gece görüntüsü özel aydınlatma tasarımı ile hayata geçirilmiştir. Projede Yuzu Garden alanı doğal sınırlandırma yöntemi ile tepeler ve üzerinde, eteklerinde bitkiler kullanarak sınırlandırılmıştır. Girişinde bilgi panosu bulunmaktadır.

 

yuzu

 

Bitkisel alanları çim alan ve çakıl alanlarından net çizgiler ile ayırarak konuların birbirine geçişlerinde dinginlik sağlamıştır. Bitkiler yerel ve ithal kullanılmıştır. Bu özel bahçede farklı odak noktaları oluşturulmuştur.

 

1.Durma; kurakçıl, çöl ortamında da Akdeniz coğrafyasında da yaşayabilen nadide kaktüs bitkilerinin yer aldığı bu bölge ortadaki çok dallı, uzun boylu "Cereus jamarcu" kaktüsü̈ ile kimlik kazanmıştır. Durup bakılası bir etki ortaya çıkmıştır. Bu alanda ayrıca Aloe nobilis,

Aloe squarrossa, Echinocactus sp, Agave americana variegata, Agave sisal, Yucca bachata, Yucca silverstar, Cereus peruviana, Cereus hidmannianus monstrou gibi kaktüs ve sukulent türler kullanılmıştır.

 

yuzu

 

 

2.Görme; vurgu alanımızda Archontophoenix sp, Cycas revoluta, Strelıtzia nicolai, Yucca silverstar büyük boylu bitkiler tek tek görebileceğimiz şekilde dizilmiş, altında yer alan dolgu bitkisi olarak kullandığımız agaphanthus sp. bitkileri ile çerçeveye alınmıştır. Çalılar içerisinde adım taşları ile yollar oluşturulmuştur.

 

yuzu

 

 

3. Tat Alma; Yuzu Garden alanımızda tat alma bölgesinde, silindir farklı yüksekliklerde yapılmış geniş çaplı saksılarda çok çeşitli aromatik bitkiler kullanılmıştır. Bu yenilebilir bitkiler ile Finesse mutfağı, barı özel üretilmiş içecekler, yemekler yapmaktadır. Bu alanda kullanılan bitkiler aslında sıkça kullanılır. Panax ginseng, Rosmarinus

officinalis, Ocium basilicum, Mentha sp, Plectranthus madagascar, Artemisia abrotonum, A. Bracunculus, Salvia officinalis; lemon grass, Thymus sp, Lippia citriodora, pelargonium pefltatum, tufa otu, köri bitkisi...

yuzu

 

 

4.Yalnız Kalma/Bir Olma; bu bölgeye yatay yerleştirilmiş kaya üzerinde oturarak kişinin kendi ile yalnız kalacağı, etrafı yoğun tropik bitkiler ile çevrili bir ambiyans sağlanmıştır. Washingtonia robusta, Phoenix roebelenii, Cycas revoluta, washingtonia sp. özel türler, Alocasia sp, chamerops humilis, Archontophoenix bu bölgenin etkin bitleri olarak kullanılmıştır.

yuzu

 

5.Hayran Kalma; işte bu alan Yuzu Garden merkezindeki hayat ağacımız "focus australis"dir. Doğanın gücüne bakıp hayran kalmamak elde değildir. Kimliği olan, çok kısa sürede tasarladığım, çok kısa sürede, sadece 7 günde çok iyi organizasyon yaparak bizzat sahada olduğum, değerli ekibim ile hayata geçirdiğimiz "Yuzu Garden by Finesse" eserimizi hem tasarlarken hem uygularken büyük keyif aldığımızı belirtmek isterim. Tasarım bizim için hiç bitmeyen bir yolculuktur....

yuzu

 

 

 

yuzu

Tülay Tosun

TTDS Kurucusu & Tasarımcı & Peyzaj Mimarı

 


Paylaş: 

Diğer Haberler