Konferanslara Büyük İlgi

16 Eylül tarihinde başlayan 3.Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali dört gün boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Konferanslara Büyük İlgi

16 Eylül tarihinde başlayan 3.Sakarya Peyzaj ve Süs Bitkiciliği Festivali dört gün boyunca birçok etkinliğe ev sahipliği yaptı.

İlk gün gerçekleşen konferansta Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, TÜRKTOB Yön. Kur. Baş. Savaş Akcan, SÜSBİR Yön. Kur. Baş. Ahmet Dündar katıldı. Konferansta Karacabey orman varlıkları ve orman yangınları ile mücadele konusuna değinirken, Akcan ve Dündar pandemi sürecinde sektörün durumunu değerlendirdi.

İkinci gün sabah seansına Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, Fidan A.Ş Genel Müdürü Uğur Pulat, Orman Mühendisi Hami Başoğlu katıldı. Polat Bölge Müdürlüğünün yapmış olduğu çalışmaları ve özel sektöre verilen desteği dinleyicilerle paylaştı, Pulat Yanık Fidanlığı Modelini ayrıntılarıyla dinleyicilere sundu, Başoğlu peyzaj uygulamalarında doğru bitki seçimini önemi hakkında bilgiler paylaştı.

İkinci gün öğlen seansında ise Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Yön. Kur. Başkanı İsmail Yılmaz ve Anadolu Fidancılık Yön. Kur. Başkanı Fırat Dersimli katıldı. Yılmaz süs bitkileri ihracatını değerlendirerek, ihracat fırsatları hakkında bilgiler paylaştı. Dersimli ise ihracatla ilgili deneyimlerini ve ihracatta önemli noktaları dinleyicilerle paylaştı.

Üçüncü gün sabah seansında, Orman Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Türkyılmaz, Ziraat Mühendisi İlker Akbaş, Ziraat Mühendisi Ünal Çolakel konuğumuz oldu. Türkyılmaz orman mühendislerinin ve peyzaj mimarlarının ortak çalışması gerektiğini vurgularken, Akbaş sulamada yapılan yanlışlara dikkat çekti. Çolakel ise süs bitkilerinde besleme konusuna değindi.

Üçüncü gün öğlen seansında PEMDER ile ortak çalışma gerçekleştirdik. Prof. Dr. Erhan Vecdi Küçükerbaş, Prof.Dr. Murat Zencirkıran, Dr. Eylem Akgül Yalçın, Nuran Altun, Sezai Metin Karakuş panelist olarak katıldı. Peyzaj ve Süs Bitkileri sektörünün akademiden beklentilerinin konuşulduğu konferansta önemli çıkarımlar paylaşıldı.

Dördüncü gün konferansında ise Peyzaj Uygulamalarında Süs Bitkileri Standartlar ve Peyzaj Mimarlığına Yansımaları konusuyla ilgili olarak, Öğr. Gör. Yusuf Evren Doğan, Peyzaj Yüksek Mimarı Abdurrahman Çetinkaya, Peyzaj Mimarı Mehmet Ziya Alpertong ve Peyzaj Mimarı Aslıgül Savçın görüşlerini ve deneyimlerini paylaştı.


Paylaş: 

Diğer Haberler